Lekarze z Rzeszowa przeszkolą lekarzy z Zambii

Autor: Agnieszka Pipała - PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2014 15:59

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie będą w małym szpitalu w stolicy Zambii Lusace szkolić tamtejszych lekarzy m. in. w zakresie opieki nad wcześniakami i matkami. Sami, dzięki pobytowi w Afryce, nauczą się rozpoznawać choroby tropikalne.

Lekarze z Rzeszowa przeszkolą lekarzy z Zambii

Jak poinformowała PAP dyrektor ds. medycznych rzeszowskiego szpitala dr Anna Hartman-Ksycińska, szpital w Lusace to niewielka placówka, działająca od półtora roku. Z jej pomocy korzystają przede wszystkim ubodzy. W szpitalu pracuje dwoje lekarzy i kilkanaście osób personelu medycznego.

Szpital zapewnia pomoc medyczną tylko w ciągu dnia, na noc jest zamykany. Tamtejsi lekarze chcą stworzyć całodobową opiekę nad chorymi. Hartman-Ksycińska zaznaczyła, że konieczne jest przeszkolenie ich z zasad np. opieki nad wcześniakami i matkami, z resuscytacji noworodków, a także z onkologii, urologii i nefrologii. Szkolenia w Lusace zaczną się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku i potrwają kilka miesięcy.

Według wstępnego planu zambijscy lekarze przyjadą na kilka miesięcy do rzeszowskiego szpitala na szkolenia i staże. Również kilkoro rzeszowskich lekarzy wyjedzie do Zambii, aby na miejscu prowadzić szkolenia dla tamtejszych lekarzy. Będąc w Afryce, sami z kolei zdobędą doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu chorób tropikalnych, m.in. malarii, dengi, żółtej febry, śpiączki afrykańskiej.

Hartman-Ksycińska dodała, że czas, w przypadku chorób tropikalnych, jest bardzo ważny; im szybciej choroba zostanie rozpoznana i rozpocznie się leczenie, tym bardziej zmniejsza się ryzyko zgonu pacjenta. Dodatkowo szpital w Rzeszowie będzie miał możliwość zgromadzenia zestawu preparatów mikroskopowych patogenów tropikalnych. Byłyby one pomocą w kształceniu studentów wydziału lekarskiego, który od przyszłego roku akademickiego zacznie działać na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Współpraca między szpitalami zakłada również, że kilkoro absolwentów zambijskich szkół średnich mogłoby studiować na wydziale lekarskim w Rzeszowie.

Szpital w Lusace, ufundowany przez Episkopat Zambii, otrzymał imię nieżyjącego polskiego misjonarza - jezuity kardynała Adama Kozłowieckiego pochodzącego z Huty Komorowskiej na Podkarpaciu. Duchowny na misjach spędził 61 lat. Zajmował się tam m.in. organizacją edukacji dla dzieci i młodzieży, struktur kościelnych w Zambii, starał się także o powołanie szpitala. Został pierwszym w historii arcybiskupem metropolitą Lusaki. Za swoją pracę otrzymał najwyższe odznaczenia: Zambijski Order Wolności, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP oraz Francji - Legię Honorową.

Inicjatorem i pomysłodawcą współpracy między szpitalami w Rzeszowie i Lusace jest Fundacja im. Kardynała Kozłowieckiego "Serce Bez Granic" w Hucie Komorowskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum