×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze z Bielska-Białej przeprowadzili 30 operacji w Tanzanii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia16 października 2013 13:43

Chirurdzy z Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, Sławomir Kozieł i Przemysław Śleziński - przeprowadzili w niewielkiej tanzańskiej wiosce kilkadziesiąt operacji przepuklin pachwinowych. Niedługo chcą tam wrócić i pomóc w stworzeniu sali operacyjnej z prawdziwego zdarzenia.

Lekarze z Bielska-Białej przeprowadzili 30 operacji w Tanzanii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze kupili cały niezbędny sprzęt potrzebny do zabiegów. Zebrali pieniądze na wyjazd, postarali się o urlopy i pod koniec sierpnia wyruszyli w podróż. Przez prawie dwa tygodnie pracowali w Kiabakari. To niewielka osada leżąca niedaleko słynnego Jeziora Wiktorii, gdzie od ponad 20 lat pracuje polski misjonarz, ks. Wojciech Kościelniak - informuje Gazeta Wyborcza.

Dzięki wsparciu m.in. polskiego MSZ udało się w Kiabakari otworzyć ośrodek zdrowia z salą zabiegową wyposażoną w łóżko operacyjne i lampy. Lekarze operowali za darmo. Pacjenci płacili jedynie za wodę i prąd zużyte podczas operacji oraz za jeden dzień hospitalizacji. W sumie zabieg wart kilkaset dolarów kosztował ich tyle, co zakup trzech kur - około 15 dolarów.

Chirurdzy przeprowadzili w sumie 30 operacji. Przed wyjazdem planowali nawet dwa razy więcej zabiegów, ale obecnie taki wynik uznają za ogromny sukces. Najmłodszy pacjent miał 13, a najstarszy 89 lat. Lekarze cały czas mają kontakt z lokalnym felczerem i wiedzą, co dzieje się z operowanymi.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze