Lekarze tradycyjne zalecają umiar przy świątecznym stole

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 19:15

Już wkrótce w wielu domach zapanuje wyjątkowa atmosfera. W gronie najbliższych zasiądziemy do wspólnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne świąteczne przysmaki. Obfitość wielkanocnych potraw bywa imponująca, a dietetycy obliczyli, że samo śniadanie wielkanocne to nawet 3 tysiące kalorii - przypominają lekarze.

Lekarze tradycyjne zalecają umiar przy świątecznym stole
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Statystyki pokazują, że otyłość wśród Polaków, a przede wszystkim wśród polskich dzieci, jest poważnym problemem. Do tego dochodzi cukrzyca, problemy z sercem. Szczególnie zgubne dla zdrowia są powszechnie dostępne fast foody, tłuste potrawy i słodycze. Jemy w pośpiechu, nieregularnie. Nadal nie mamy nawyku włączania do codziennego menu odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które powinny być podstawą zbilansowanej diety - zaznacza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), zrzeszającego lekarzy rodzinnych.

- Choć święta dają nam większą "wolność" w ucztowaniu, po świętach spróbujmy wyrobić w sobie właściwe nawyki. To jak i co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - dodaje.

- Po wielkanocnym śniadaniu albo obiedzie warto wybrać się na długi spacer. W ten sposób pozwolimy naszemu organizmowi odpocząć, a ruch przyspieszy procesy trawienne. Dla bardziej wytrwałych zalecany jest jogging po parku lub lesie. Można też odkurzyć rower - zachęcają lekarze z PPOZ.

- Święta spędzone aktywnie, najlepiej na łonie budzącej się natury, dadzą wiele radości, a dolegliwości związane z przejedzeniem z pewnością miną. Ruch, oprócz zbilansowanej diety, powinien nam towarzyszyć także na co dzień. 30-minutowy spacer wystarczy, żeby poczuć się lepiej - być bardziej sprawnym zarówno fizycznie, jak i psychicznie - podkreśla prezes PPOZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum