Lekarze: te tabletki nie zniwelują wpływu smogu na zdrowie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2018 14:18

Na rynku pojawiły się tabletki "Smogstop". Jak przekonuje Agnieszka Michalec-Rusek z firmy Ecolos, która jest ich producentem, specyfik jest odpowiedzią na odkrycia naukowców  ukazujące, co dzieje się na poziomie molekularnym przy narażeniu na wdychanie smogu.

W ocenie specjalistów, tabletki nie pomogą w walce ze smogiem Fot. KD - PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem lekarzy "Smogstop" jest suplementem diety, a jego nazwa - zwykłym chwytem marketingowym - informuje Gazeta Wyborcza.

W tabletkach znajduje się m.in. witamina C, niacyna, witamina E, cynk, tiamina, kwas foliowy czy kilka witamin z grupy B. To, czym wyróżniają się kapsułki od innych suplementów diety i co ma być ich najważniejszym składnikiem, są "oligomeryczne procyjanidyny (OPC) z ekstraktu sosny nadmorskiej". Ponoć wystarczyć ma jedna kapsułka dziennie.

Jak tłumaczy prof. Ewa Konduracka z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ to typowy dla suplementów diety zespół mineralno-witaminowy: wszystko to jest już dostępne na rynku.

Specjalistka zaznacza, że uwagę przykuwa nazwa i próba wypromowania się na tak nośnym temacie, jakim jest smog. Zauważa jednocześnie, że tego rodzaju tabletki nie są w stanie zwalczyć jego skutków dla zdrowia. Ocenia, że to chwyt marketingowy i jeden z wielu sposobów na zarobienie pieniędzy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum