Lekarze radzą: jadąc na wakacje, weźmy apteczkę. Jest niewielka, a przydatna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 13:55

Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o odpowiednie wyposażenie podręcznej apteczki. Jest niewielka, ale może uratować życie - podkreślają lekarze. Zapakujmy leki przeciwgorączkowe, preparaty odkażające, plastry, elastyczne bandaże i jednorazowe rękawiczki - radzą.

Lekarze radzą: jadąc na wakacje, weźmy apteczkę. Jest niewielka, a przydatna
Fot. Marcin Wichary/Flickr (CC BY 2.0)

- Należy przede wszystkim pamiętać o zapakowaniu lekarstw, które przyjmujemy na co dzień z zaleceń lekarza. I to w takiej ilości, żeby wystarczyły do końca wyjazdu. To podstawa - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Ważne jest także - jak wylicza - uzupełnienie apteczki o środki działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

- Choć oferta aptek jest w tym przypadku bardzo bogata, warto poradzić się farmaceuty lub lekarza rodzinnego, który znając stan zdrowia pacjenta, pomoże dokonać odpowiedniego wyboru - rekomenduje Janicka.

Lekarze akcentują, że wakacyjne wyjazdy to zarówno zmiana klimatu, jak i żywienia, więc częstą dolegliwością dopadającą turystów są zatrucia pokarmowe objawiające się biegunką lub wymiotami.

- Odradzamy korzystania z przypadkowych punktów gastronomicznych oraz picia wody z niesprawdzonego źródła. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia, warto mieć przy sobie środki wspomagające leczenie biegunki oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu - podpowiada szefowa PPOZ.

Podróże to - jak zauważa - także zagrożenie urazami i skaleczeniami. W podręcznej apteczne nie powinno więc zabraknąć środków opatrunkowych m.in. plastrów i elastycznych bandaży, a także nożyczek, jednorazowych rękawiczek i preparatów odkażających.

Na wakacje warto też zabrać środki odstraszające owady i łagodzące ukąszenia. Powinniśmy też mieć kremy z filtrami ochronnymi i preparaty łagodzące poparzenia słoneczne.

- Do wakacji pozostało już tylko kilka dni. Zanim wyruszymy w wymarzoną podróż, już dziś zadbajmy o to, aby była udana i aby żadna nieprzyjemna sytuacja nie zepsuła nam wypoczynku. Zanim zapakujemy walizkę z rzeczami, skompletujmy podręczną apteczkę - radzą lekarze.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum