Lekarze ostrzegają: afrykańskie upały przed nami

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2018 14:55

W ciągu najbliższych dni temperatura ma wzrosnąć znacznie ponad 30 stopni Celsjusza. - Wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Chrońmy ciała, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Według prognoz w najbliższych dniach temperatury mają przekroczyć 30 stopni C. Fot. Archiwum

Gdy temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku przegrzania głowy i karku.

- Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu - przypominają lekarze PPOZ.

W grupie osób najbardziej narażonych są osoby starsze. Gdy słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza zaleca się, aby seniorzy pozostali w domach, szczególnie w południe. Jeśli wyjście jest konieczne - nie powinni zapominać o przewiewnym, lekkim stroju i nakryciu głowy. Pod ręką warto mieć zawsze butelkę wody.

Zalecane jest noszenie jasnych, lekkich ubrań i nakryć głowy. Oczy należy chronić przy pomocy okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, natomiast przed wyjściem na słońce skórę zabezpieczamy odpowiednimi kremami ochronnymi.

- Samopoczucie w upały poprawi spożywanie ''lżejszych'' potraw: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Ani na chwilę nie pozostawiajmy w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt - radzą lekarze PPOZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum