Lekarze o zdrowiu J. Wałęsy: zakończyliśmy operacje, miał 37 złamań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2011 14:06

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (WIM) poinformowali w piątek (16 września), że zakończyli wszystkie planowane operacje rannego w wypadku motocyklowym J. Wałęsy - europosła i syna b. prezydenta. Miał 37 złamań. Teraz będzie wymagał rehabilitacji.

Lekarze o zdrowiu J. Wałęsy: zakończyliśmy operacje, miał 37 złamań
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kierownik kliniki ortopedii i traumatologii WIM prof. Krzysztof Kwiatkowski poinformował dziennikarzy, że Wałęsa miał w sumie 37 złamań. Lekarze przeprowadzili 17 operacji różnych kości, a także zrekonstruowali osiem więzadeł w różnych stawach.

- Pozostałe złamania nie wymagały leczenia operacyjnego. Czucie, ruchy i ukrwienie we wszystkich kończynach jest prawidłowe, także mamy nadzieję, że wszystkie czynności podstawowe kończyn wrócą do stanu prawidłowego - powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że Jarosława Wałęsę czeka długotrwała rehabilitacja. - Teraz przed panem Wałęsą ogromny trud rehabilitacyjny. Kilkumiesięczna potrzeba działania rehabilitacyjnego pod kierunkiem doświadczonych fizjoterapeutów. W warunkach szpitalnych to będzie trwało jeszcze kilka tygodni, a później będzie się to mogło odbywać poza ośrodkiem szpitalnym - tłumaczył profesor.

Kierownik kliniki ortopedii i traumatologii poinformował, że operacje były skomplikowane i trwały wiele godzin. - Zaczynaliśmy operacje o godzinie 9, a kończyliśmy o 18 - relacjonował Kwiatkowski. Profesor podziękował całemu zespołowi lekarzy i pielęgniarek, którzy opiekują się pacjentem.

Do wypadku Jarosława Wałęsy, europosła PO, syna byłego prezydenta Lecha Wałęsy, doszło 2 września. Wałęsa jechał na motorze, zderzył się w Stropkowie pod Sierpcem (Mazowieckie) z toyotą rav4. Trafił do szpitala w Płocku, jeszcze tego samego dnia wieczorem przetransportowano go śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów.

Wałęsa podczas wypadku doznał niezwykle ciężkiego urazu, głównie w obrębie układu kostnego - złamane miał m.in.: obie kości udowe, miednicę, oba przedramiona, żebra oraz uszkodzony kręgosłup.

Według wstępnych ustaleń płockiej prokuratury, która bada okoliczności wypadku, do zderzenia doszło, gdy stojąca na poboczu toyota włączała się do ruchu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze