Lekarze: dym tytoniowy jest główną przyczyną chorób płuc i układu oddechowego

Autor: KL, PPOZ/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 12:19

"Tytoń i zdrowie płuc" to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego co roku 31 maja. Dym tytoniowy ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka, tym razem jednak kampania ma na celu zwrócenie uwagi, że to najczęstsza przyczyna przewlekłych chorób płuc oraz układu oddechowego.

Lekarze: dym tytoniowy jest główną przyczyną chorób płuc i układu oddechowego
FOT. Mike Mozart of The Toy Channel (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko, niestety - wciąż rośnie liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez dym tytoniowy, także nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. W Polsce najliczniejszą grupą palaczy są mężczyźni (ponad 30 procent), kobiety stanowią 18 procent.

- Skutki palenia nie są natychmiastowe i dają o sobie znać dopiero po latach, ale często wtedy są nieodwracalne. Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszającego lekarzy rodzinnych.

- Pierwszą, podstawową, ale przede wszystkim najskuteczniejszą metodą walki z rakiem płuca jest rzucenie palenia.  Już po kilku latach od zerwania z nałogiem ryzyko wystąpienia nowotworu spada o prawie połowę niż w przypadku ciągłego palenia. Im więcej czasu upłynęło od rzucenia tytoniu, tym ryzyko zachorowania na raka płuc jest mniejsze. Dodatkowo, dzięki odstawieniu tytoniu możemy uniknąć wielu innych groźnych schorzeń atakujących serce czy układ krwionośny - podkreśla Janicka.

Do odstawienia papierosów potrzebna jest zarówno silna wola, jak i motywacja oraz impuls. Doskonałym momentem na zerwanie z tym nałogiem jest 31 maja - uznany przez Światową Organizację Zdrowia ( WHO) za Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym dniu zwraca się szczególną uwagę zarówno na kwestię zdrowotnych, jak i ekonomicznych oraz społecznych skutków palenia tytoniu.

Lekarze PPOZ zachęcają nie tylko do rzucenia palenia, ale także do wykonania zdjęcia klatki piersiowej (np. prześwietlenie płuc), które pozwoli wcześniej zdiagnozować ewentualne zagrożenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum