Lekarze bez Granic wzywają Europę do przyjmowania uchodźców z Libii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2011 11:15

Organizacja Lekarze bez Granic (MsF) wezwała w czwartek (19 maja) w liście otwartym opublikowanym na łamach trzynastu europejskich gazet, by Europa przyjmowała uchodźców z Libii.

Lekarze bez Granic wzywają Europę do przyjmowania uchodźców z Libii

W tekście zatytułowanym "Europa musi przyjmować ludzi uciekających z Libii na łodziach" organizacja potępiła Zachód za to, że "z jednej strony prowadzi wojnę w Libii w imię ochrony ludności cywilnej, a z drugiej zamyka granice dla ofiar tej wojny pod pretekstem niedopuszczenia do napływu nielegalnych imigrantów".

Lekarze bez Granic podkreślili w liście, że dochodzi do "dysproporcji w przyjmowaniu (uchodźców) między krajami graniczącymi z Libią - Tunezją i Egiptem, które przyjęły na swoim terytorium 630 tys. uchodźców z Libii - a państwami europejskimi, które nie dopuszczają na swoje ziemie i wody terytorialne ludzi, próbujących dostać się na łodziach do Europy z narażeniem życia".

- Wypowiedzi i działania naszych władz, tłumaczone walką z nielegalną imigracją, ograniczają ofiarom wojny dostęp do terytoriów państw europejskich; ten cynizm polityczny jest niegodziwy - oceniła szefowa Lekarzy bez Granic, Marie-Pierre Allie.

Ekipy lekarzy, działających w MsF, pomagają ofiarom libijskiej wojny we Włoszech (na Lampedusie), w Libii (w Misracie, Bengazi i Zintanie) oraz w Tunezji. Od lutego przeprowadziły one ponad 1,7 tys. konsultacji medycznych wśród imigrantów i uchodźców znajdujących się na Lampedusie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum