Lekarze Zespołu Ratunkowego PCPM pomagają w Iraku

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2016 13:37

Trójka lekarzy z Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wspiera oddział ratunkowy szpitala Rozh Halat w Erbilu, w Kurdystanie. Iracki region zmaga się z narastającą liczbą uchodźców wewnętrznych oraz uciekinierów z Syrii.

Lekarze Zespołu Ratunkowego PCPM pomagają w Iraku. Fot. Fundacja PCPM

Fundacja PCPM odpowiedziała na apel o pomoc medyczną, z którym zwrócił się kurdyjski minister zdrowia do społeczności międzynarodowej - poinformował nas Wojciech Wilk, prezes PCPM.

Spowodowane głównie przeludnieniem - złe warunki, w jakich przebywają uchodźcy (niedożywienie oraz brak stałej opieki medycznej) - powodują obniżoną odporność oraz zapadalność na poważne choroby, wśród których dominują choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, a u dzieci dolegliwości związane z oddychaniem. Dla uchodźców w Iraku, żyjących w obozach, szkołach, kościołach i niedokończonych budynkach na granicy ubóstwa, konsultacja medyczna, jest jedyną szansą na rozpoczęcie leczenia.

W Irackim Kurdystanie opieka zdrowotna jest darmowa, jednak olbrzymia fala uchodźców z Syrii oraz z kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie części Iraku powoduje, że szpitalom brakuje rąk do pracy.

Polscy lekarze (psychiatra i pediatra, ortopeda traumatolog oraz anestezjolog SOR) z Zespołu Ratunkowego PCPM wspierają kolegów po fachu w szpitalu ratunkowym w centrum Erbilu. Niosą pomoc potrzebującym uchodźcom z Iraku oraz lokalnej społeczności.

- Przekazali również szpitalowi niezbędne materiały medyczne. Zespół planuje także odwiedzić znajdujących się w obozach, a wymagających konsultacji medycznej, syryjskich uchodźców - wyjaśnił Piotr Stopka, koordynator misji w Kurdystanie.

Projekt realizowany jest przy współpracy z Fundacją Barzanich (Barzani Charity Foundation) - partnerem UNHCR bezpośrednio zaangażowanym w funkcjonowanie obozów dla uchodźców w Kurdystanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum