Lekarz z Lampedusy zawiezie na wyspę statuetkę Złotego Niedźwiedzia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2016 17:34

Statuetka Złotego Niedźwiedzia, którą otrzymał zwycięzca festiwalu w Berlinie Gianfranco Rosi za film "Fuocoammare" o migrantach płynących na Lampedusę, zostanie zawieziona na tę wyspę - zapowiedział w niedzielę (21 lutego) jeden z bohaterów filmu, lekarz Pietro Bartolo.

Lekarz z Lampedusy zawiezie na wyspę statuetkę Złotego Niedźwiedzia Fot. Flickr/Freedom House (Public domain)

Doktor Bartolo od ponad ćwierć wieku bada uchodźców, przybywających na wyspę w Cieśninie Sycylijskiej. Rosi, który przedstawił jego pracę w swym filmie dokumentalnym, w czasie sobotniej ceremonii wręczenia głównej nagrody na Berlinale zaprosił lekarza na scenę.

Dzień po tej uroczystości Bartolo zapowiedział w stolicy Niemiec: - Pojutrze zawiozę Złotego Niedźwiedzia mieszkańcom Lampedusy, bo zasłużyli na to. W ten sposób odniósł się do pomocy, jaką miejscowa ludność niesie od lat przybyszom z Afryki, przypływającym łodziami i pontonami.

- Niestety na Lampedusie nie ma kina, ale zostanie zorganizowana specjalna projekcja, by mieszkańcy mogli zobaczyć ten przepiękny filmu - podkreślił lekarz, cytowany przez agencję Ansa. Dodał, że od proboszcza parafii na Lampedusie dowiedział się, że nagrodzony w Berlinie film był tematem jego kazania podczas niedzielnej mszy.

- Razem z księdzem zorganizujemy na wyspie uroczystość z okazji przyznania nagrody - dodał Pietro Bartolo, który w ciągu ponad 25 lat przebadał na wyspie 300 tysięcy migrantów i uchodźców, ale również widział ciała setek ofiar katastrof łodzi i statków.

W październiku zeszłego roku lekarz otrzymał w Krakowie nagrodę imienia Sergio Vieiry de Mello, brazylijskiego dyplomaty z ONZ, który zginął w zamachu terrorystycznym w Iraku w 2003 r. Nagroda ta przyznawana jest w uznaniu dla działalności na rzecz pokojowej koegzystencji i współpracy między społeczeństwami, religiami i kulturami. Kandydaturę doktora Bartolo zgłosiła ambasada RP we Włoszech.

W wywiadzie udzielonym wtedy PAP w Rzymie doktor z Lampedusy powiedział: - Nie jestem żadnym bohaterem, lecz lekarzem niosącym pomoc ludziom. Widziałem straszliwe rzeczy, setki ciał imigrantów, ale też uśmiech na twarzach rodzących kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum