Lekarz stażysta stoi za barem, tak przetrwa rok

Autor: Gazeta Pmorska/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2017 17:37

Lekarze stażyści wykonując swoją pracę w wymiarze pełnego etatu z wynagrodzeniem ok. 1400 zł netto nie byliby w stanie przeżyć. Sięgają po różne zajęcia. Dobrą "fuchą" jest praca w barze.

Lekarz stażysta stoi za barem, tak przetrwa rok
Szampan nie był dla doktora, on tylko podaje. Fot. Flickr/melalouise CC BY 2.0 (zdjęcie ilustracyjne)

O swoim pomyśle na przetrwanie trudnego roku po studiach opowiada w Gazecie Pomorskiej Tomasz Rynkiewicz, lekarz stażysta w jednym z krakowskich szpitali.

Godzina jego etatowej pracy jest wyceniana na 9 zł. - Dlatego ci, którzy mogą - i zarazem chcą - korzystają ze wsparcia rodziców, reszta dorabia poza szpitalem. Takie dorabianie trzeba połączyć i z pracą w szpitalu i z ciągłą, naprawdę intensywną edukacją - opowiada.

Wyjaśnia, że od wypłaty do wypłaty może przetrwać dzięki pracy w barze. - Nadal nie jestem w stanie sfinansować sobie kursów, nie mogę pomyśleć o jakimś większym wyjeździe na urlop, ale dzięki pracy w barze mogę chociaż wyskoczyć gdzieś czasem na weekend, żeby odpocząć. Podkreślam, gdyby nie bar, po prostu nie byłbym w stanie się utrzymać - mówi w rozmowie z dziennikiem.

Po stażu lekarz na rezydenturze będzie zarabiał w ramach etatu ok. 14 zł za godzinę. To niezmiernie mało biorąc pod uwagę konieczność kształcenia specjalizacyjnego, w tym podręczników, kursów.

 Jako lekarz rezydent w Niemczech na start dostałby ok. 2500 euro miesięcznie na rękę. - Potem dochodzą do tego konkretne pieniądze za dyżury. Do tego szpital płaci tam za kursy i podręczniki - nie musimy za to płacić z własnej kieszeni. Działa tam też dużo lepszy system kształcenia specjalizacyjnego - odpowiada, pytany czy rozważa wyjazd z Polski. 

Dodaje, że system zmusza lekarzy do pracy ponad siły, co odbija się na pacjentach. A ci czują się źle traktowani przez potwornie przepracowanych lekarzy, którzy dorabiając do etatu w innych miejscach nie zawsze prezentują taki podejście do pacjenta jak doktorzy filmowego szpitala Leśnej Górze.

Więcej: www.pomorska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum