Lekarz-pediatra wśród 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 08:45

Tytułem "Człowiek stulecia" uhonorowano 10 białostoczan ważnych dla historii Białegostoku wybranych w stulecie odzyskania przez to miasto niepodległości. Nazwiska ogłoszono we wtorek (19 lutego) podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wśród nich znalazła się Irena Białówna (1900-82), która była lekarzem-pediatrą przez kilkadziesiąt lat niosącym pomoc najmłodszym białostocczanom, m.in. organizatorką i prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Lekarz-pediatra wśród 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta
Fot. archiwum

Dziesięciu białostoczan stulecia to ludzie żyjący, tworzący i pracujący na rzecz miasta przez ostatnie sto lat. Są to: Irena Białówna, Stanisław Bukowski, Tomasz Frankowski, Ryszard Kaczorowski, Mikołaj Kawelin, abp Edward Kisiel, Jerzy Maksymiuk, Seweryn Nowakowski, Jakub Szapiro i Mordechaj Tanenbaum. Wybrała ich specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk.

Gala podczas której ogłoszono nazwiska dziesięciu białostoczan, uhonorowanych tytułem "Człowiek stulecia" była częścią wtorkowych głównych uroczystości trwających od kilku dni obchodów setnej rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji Białegostoku - 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Dlatego tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, powiedział podczas gali, że chce oddać hołd zarówno dziesięciu wyróżnionym białostoczanom, jak też tym bezimiennym, którzy to miasto budowali. Przypomniał, że przedwojenny Białystok był miastem wielu wyznań, kultur i narodowości, ale wszyscy ci ludzie to miasto budowali i o nie walczyli.

Podziękował wszystkim, którzy wybrali Białystok na swoje miejsce do życia i pracy; życzył, aby nadal potrafili budować wspólnotę i byli dumni z tego miasta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum