Lekarz, który odnalazł medyczny starodruk Kopernika

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2011 12:08

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wzbogaciło się o archiwalia związane z życiem Stanisława Flisa, który ocalił inkunabuł medyczny Kopernika.

Lekarz, który odnalazł medyczny starodruk Kopernika
Andrzej Flis, syn olsztyńskiego naukowca i społecznika, przyniósł w czwartek (21 kwietnia) do Muzeum Warmii i Mazur pamiątki po ojcu. To setki dokumentów, wycinków prasowych i rękopisów.

Stanisław Flis, lekarz z wykształcenia, interesował się swoim kolegą po fachu sprzed wieków - Mikołajem Kopernikiem. W "Polskim Tygodniku Lekarskim", w 1953 roku, opublikował nawet artykuł "Mikołaj Kopernik jako lekarz". Te zainteresowania przyniosły potem największe odkrycie lekarza, który był także pasjonatem historii i kolekcjonerem starodruków.

W 1969 roku odwiedził innego kolekcjonera z Braniewa, u którego znalazł starodruk, należący niegdyś do księgozbioru Mikołaja Kopernika. Flis ustalił, kim był pierwszy właściciel inkunabułu. Zapiski dotyczące tego "dochodzenia" także znalazły się wśród materiałów przekazanych do muzeum.

Ostatecznie starodruk medyczny astronoma został kupiony przez Muzeum Warmii i Mazur. To jedyna w Polsce książka, na której znajdują się odręczne zapiski astronoma.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum