Lekarka rodzinna wystawiała fałszywe paszporty covidowe za 5000 hrywien

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 września 2021 14:09

Lekarka z obwodu czerkaskiego na Ukrainie wystawiała fałszywe paszporty covidowe. Pacjenci otrzymywali "dokument" za 5 tys. hrywien (730 zł).

Lekarka z Ukrainy wystawiała fałszywe świadectwa szczepień. Fot. Shutterstock
  • Lekarka z Ukrainy regularnie wystawiała fałszywe zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19
  • Kobiecie pomagała znajoma, która za pośrednictwem internetu ogłaszała tę "usługę medyczną"
  • Lekarka wypełniając dane pacjenta celowo popełniała błędy - wszystko po to, aby wydać certyfikat na papierze z pieczątką
  • Za wystawienie fałszywego certyfikatu lekarka inkasowała 5 tys. hrywien (730 zł)

Fałszywe zaświadczenia szczepień na Ukrainie

Lekarka wraz ze znajomą, która pełniła rolę pośredniczki, proponowały w internecie międzynarodowe certyfikaty szczepienia przeciw Covid-19 bez konieczności otrzymania preparatu - czytamy w komunikacie.

Za pieniądze lekarka obiecywała wprowadzenie danych pacjenta o rzekomym zaszczepieniu do rejestrów elektronicznych. Wpisując dane pacjenta, celowo robiła błędy, a wygenerowanie elektronicznego certyfikatu w specjalnej aplikacji stawało się niemożliwe. Zamiast tego kobieta wydawała certyfikat na papierze i opatrywała go pieczątką.

Podczas przeszukań skonfiskowano m.in. pieczątki, kopie dokumentów, gotowe certyfikaty covidowe. W sprawie wszczęto śledztwo i ustalane są osoby, które skorzystały z tych usług.

Ministerstwo ochrony zdrowia wezwało w poniedziałek Ukraińców, by nie kupowali podrabianych wyników testów PCR i certyfikatów covidowych. Rząd zagwarantował wolny dostęp do szczepionek i każdy, kto chce otrzymać preparat, ma taką możliwość - zaznaczono. Zaapelowano też o zgłaszanie na policję ofert sprzedaży takich sfałszowanych dokumentów.

Czytaj: Ile kosztuje fałszywy polski paszport covidowy?

Handel zaświadczeniami kwitnie

Przypomnijmy, w internecie na wielu lokalnych stronach z ogłoszeniami widnieją oferty sprzedaży fałszywych certyfikatów covid lub negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 - bez wizyty w laboratorium lub w punkcie szczepień. Oferujący proponują uzyskanie fałszywych zaświadczeń w 24 godziny po napisaniu do nich e-maila w tej sprawie. Ceny są różne, ale zaczynają się o 200 złotych.

Biuro prasowe MZ podkreśliło, że "resort zdrowia i Centrum e-Zdrowia odpowiadają za bezpieczeństwo wprowadzonych już danych i ich integralność w kontekście wystawianych unijnych certyfikatów covid (UCC)".

- Dokładamy starań, by wprowadzane dane były bezpieczne, zwalidowane i umożliwiały wystawianie wiarygodnych zaświadczeń w systemie UCC - dodano.

Czytaj: Plaga fałszywych paszportów covidowych. Wpis o szczepieniu za 250 zł. MZ ostrzega

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum