Lecznie stomatologiczne: co za darmo, a za co trzeba płacić

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2014 19:13

Za darmo u dentysty wyleczymy np. próchnicę. Ale plombę chemoutwardzalną lekarz założy nam tylko od trójki od trójki. Przy leczeniu kanałowym - wszystkie zęby mogą leczyć za darmo tylko osoby do 18. roku życia i kobiety w ciąży. NFZ szczegółowo podaje za co zapłaci dentystom, a za co już nie - wtedy płaci pacjent.

Narodowy Fundusz Zdrowia szczegółowo wylicza, co możemy zrobić bezpłatnie. Za resztę musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Wielu pacjentów się nacina - uważają, że pójdą do stomatologa w ramach funduszu, a oddzielnie zapłacą za np. lepszą plombę. NFZ tego nie przewiduje. Leczymy się całkowicie za państwowe pieniądze albo sięgamy do portfela - pisze Gazeta Wyborcza.

Badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej przysługuje nam raz w roku. Maksymalnie trzy razy w roku możemy pójść do dentysty na kontrolę. Fundusz zapłaci też za rentgenodiagnostykę, ale tylko za dwa zdjęcia wewnątrz ust również w ciągu 12 miesięcy.
 
O bezpłatną protezę mogą się starać tylko ci, którzy od razu stracili minimum pięć zębów, a ta proteza musi wystarczyć na pięć lat. Pacjent może bezpłatnie wymienić ją lub naprawić raz na dwa lata.
 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum