Łączy nas krew - potrafimy się nią dzielić

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2016 20:53

Pomaga ofiarom wypadków i ciężko chorym pacjentom. Pozwala wrócić do zdrowia. O tym, jak cenna jest krew i jak ważne jest to, żebyśmy chcieli się nią dzielić z potrzebującymi przypomina Światowy Dzień Krwiodawcy, obchodzony co roku 14 czerwca.

Fot. archiwum

Krew, to najcenniejsze i najskuteczniejsze lekarstwo, którego nie da się zastąpić innym - przypomina z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

I zachęca: - Oddanej krwi nigdy nie jest za dużo! Podzielmy się z innymi, a inni podzielą się z nami. Krew łączy nas wszystkich!

"Krew łączy nas wszystkich" - to hasło tegorocznej kampanii. Dla celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy zaadaptowano również hasło "Dziel się życiem, oddaj krew". Chodzi o zachęcenie osób, szczególnie młodych, cieszących się dobrym zdrowiem do tego, aby dołączyli do honorowego grona krwiodawców.

Zbliżają się wakacje. To - według policyjnych statystyk - okres sprzyjający tragicznym zdarzeniom. W tym właśnie czasie notuje się znaczny wzrost liczby wypadków drogowych oraz groźnych urazów podczas prac polowych. Warto pomyśleć o innych, a przy okazji także o sobie. Bo kto wie, czy krew nie będzie potrzebna także nam! - podkreśla Bożena Janicka.

Obecnie w ponad 60 państwach - zasoby krajowe krwi niemal w stu procentach pochodzą wyłącznie od honorowych krwiodawców (40 państw nadal korzysta z transfuzji krwi od członków rodzin pacjentów oraz płatnego krwiodawstwa).

Głównym celem postawionym przez WHO jest, aby do 2020 roku wszystkie państwa pozyskiwały potrzebne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum