Kwieciński: to będzie przełom w podejściu państwa do osób z niepełnosprawnościami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 17:23

To przełom w podejściu państwa do osób z niepełnosprawnościami - powiedział w czwartek (20 grudnia) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, informując o skierowaniu projektu ustawy o dostępności do konsultacji społecznych. Dodał, że jeżeli prace rządowe i parlamentarne pójdą sprawnie, nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać od jesieni 2019 r.

Kwieciński: to będzie przełom w podejściu państwa do osób z niepełnosprawnościami
Fot. Fotolia

- Po raz pierwszy tworzymy prawo, które kompleksowo reguluje dostępność i umożliwia osobom z niepełnosprawnościami uczestniczenie w życiu publicznym na równi z innymi - powiedział minister Kwieciński.

Zaznaczył, że obecnie kwestie związane z dostępnością regulowane są przez kilkadziesiąt różnych ustaw, ale w wielu miejscach występują luki w prawie, co sprawia, że osobom z niepełnosprawnościami znacznie trudniej funkcjonować w przestrzeni publicznej.

Minister podkreślił, że skierowany do konsultacji społecznych projekt wprowadza wiele uprawnień i ułatwień dla takich osób. Nakłada taki obowiązek na prawie 65 tysięcy instytucji publicznych, między innymi urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie. Niektóre z nich, między innymi urzędy gmin, urzędy marszałkowskie czy ministerstwa, dodatkowo będą musiały posiadać tzw. certyfikat dostępności.

Przyznawaniem certyfikatów zajmą się głównie organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, akredytowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kwieciński powiedział również, że niedostosowywanie się instytucji publicznych do wymogów ustawy będzie skutkowało karami finansowymi, które zasilą PFRON i będą przeznaczone na rzecz dostępności.

Podmioty prywatne, na przykład przedsiębiorstwa, również będą mogły taki certyfikat uzyskać. Co więcej, będą mogły się ubiegać o obniżenie składki na PFRON. Ponadto - jak podkreślił resort inwestycji i rozwoju - każda osoba z niepełnosprawnością, której nie zapewniono dostępności do budynku, miejsca lub usługi, będzie mogła złożyć skargę.

Kwieciński zaznaczył, że gdy ustawa wejdzie w życie, organizatorzy imprez masowych, jeżeli korzystają ze środków publicznych, będą musieli zapewnić dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Resort zakłada, że do 2025 roku 60 proc. audycji telewizyjnych powinno być objęte audiodeskrypcją. W 2026 ma to być już 70 proc., a w 2027 - 80 proc. Wyjątkiem mają być reklamy i programy dotyczące telesprzedaży.

Projekt ustawy zakłada też, że osoba niepełnosprawna będzie mogła otrzymać ogólne warunki umów oraz regulaminy bankowe np. w języku migowym, systemie Braille'a albo czcionką, która jest dla niego wygodna do czytania. Co więcej, np. konserwator zabytków, zanim wpisze obiekt do rejestru, będzie musiał sprawdzić, jakie są możliwości dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W projekcie ustawy znajdą się też zapisy, na mocy których właściwi ministrowie wydadzą rozporządzenia w zakresie standardów dostępności - architektonicznej, transportowej i cyfrowej. Ujednolici to wymagania wobec przestrzeni, budynków czy np. stron internetowych na terenie całego kraju.

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w 10 lat. Większość tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. To w większości wydatki na zapewnienie dostępności, między innymi stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych w urzędach i instytucjach publicznych.

- Szacuje się, że 30 proc. Polaków może mieć trwałe lub czasowe trudności z poruszaniem się czy percepcją. Koszty wdrożenia ustawy to niewielka cena za samodzielność i większe możliwości uczestniczenia w życiu publicznym dla każdego - podkreślił minister Kwieciński. Rozpoczęte w czwartek konsultacje potrwają do 20 stycznia 2019 roku.

Ustawy, które regulują kwestię dostępności, obowiązują np. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii. Różnią się one zakresem - niektóre dotyczą tylko sektora publicznego, a niektóre także prywatnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum