Kutno. Noworodek w oknie życia u sióstr pasjonistek. Chłopca przewieziono na badania

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 lipca 2021 07:50

W czwartek (22 lipca) policja w Kutnie otrzymała zgłoszenie o noworodku w oknie życia. Chłopiec prawdopodobnie urodził się tego samego dnia.

W oknie życia w Kutnie odnaleziono noworodka. Fot. Mat. pasjonistki.pl
  • Dziecko w oknie życia w Kutnie. W czwartek (22 lipca) noworodek trafił do okna życia przy kutnowskiej siedzibie zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża
  • Jeszcze tego samego dnia o wszystkim została poinformowana lokalna policja. - Nie doszło do przestępstwa - podkreśla rzeczniczka policji Edyta Machnik
  • To kolejny taki przypadek w Kutnie. W marcu tego roku w oknie życia także odnaleziono kilkudniowego chłopca

Noworodek w oknie życia w Kutnie

Okno życia funkcjonuje przy kutnowskiej siedzibie zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża w Kutnie (Łódzkie). Chłopca pozostawiono tam w czwartek po południu.

- Dostaliśmy zgłoszenie, że w oknie życia pozostawiono noworodka - podkreśliła rzeczniczka policji. - Potwierdziliśmy, że nie doszło do żadnego przestępstwa - zaznaczyła. - Dziecko zostało zabrane na badania do szpitala - podała Machnik.

Wcześniej to siostry zajęły się chłopcem. Chłopczyk - jak podali świadkowie - urodził się najprawdopodobniej w czwartek.

Okno życia w Kutnie, podobnie inne, jest tak zorganizowane, że pozostawienie dziecka jest bezpieczne dla malucha i anonimowe dla matki, która zdecyduje się na taki krok. Kiedy w miejscu, gdzie jest specjalny "koszyk" wyścielony kocem, pozostawione zostaje dziecko, w budynku zgromadzenia pasjonistek rozlega się alarm. Siostry natychmiast zajmują się noworodkiem i wzywają policję.

W marcu tego roku w kutnowskim oknie życia znaleziono 6-dniowego chłopca.

Jak funkcjonuje okno życia?

Jak czytamy na oficjalnej stronie poświęconej Siostrom Pasjonistkom św. Pawła od Krzyża, okno życia jest otwierane od zewnątrz, a w środku znajduje się odpowiednio przygotowane miejsce dla malucha. Jest tam zamontowana wentylacja oraz ogrzewanie.

Gdy uruchamia się dyskretnie alarm, siostry zabierają noworodka do inkubatora i wzywają karetkę pogotowia. Po przejściu badań w szpitalu jest kierowane do pogotowia rodzinnego. Dzieci mają dzięki temu szansę na adopcję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum