Kulturalny rajd bez barier dla niepełnosprawnych słuchowo i wzrokowo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 15:48

Zwiedzanie muzeów, zaglądanie za kulisy teatralne i oglądanie rekwizytów, warsztaty, dyskusja o kulturze dostępnej złożą się na pierwszy w Polsce kulturalny rajd bez barier dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. W środę (12 lipca) rajd zawita do Rzeszowa.

Kulturalny rajd bez barier dla niepełnosprawnych słuchowo i wzrokowo
Kulturalny rajd bez barier dla niepełnosprawnych słuchowo i wzrokowo. Fot. Archiwum

Pomysłodawcą i organizatorem rajdu jest Fundacja Kultury bez Barier (FKBB). Koordynatorka rajdu Anna Żórawska powiedziała PAP, że wydarzenie obejmuje cztery miasta południowo-wschodniej Polski: Rzeszów, Sanok, Lublin i Kazimierz Dolny.

- Zebrana przez FKBB grupa osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu odwiedzi cztery miasta w cztery dni. Będą to zatem cztery spotkania z dostępną kulturą - mówiła Żórawska.

W ramach rzeszowskiej części rajdu podopieczni Fundacji będą mieć możliwość zajrzenia za kulisy Teatru Maska w Rzeszowie, odwiedzenia tamtejszej sali baletowej, gdzie odbywają się próby. Będą mieć też rzadką możliwość oglądania, także przez dotyk, w teatralnym muzeum lalek i rekwizytów ze spektakli, które obecnie są w repertuarze teatru. Są wśród nich, albo będą w nowym sezonie, przedstawienia prezentowane z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy).

- Jako Teatr Maska zaprosimy osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu na wspólną podróż po teatralnej przestrzeni. Zaprosimy do naszego świata i pozwolimy doświadczyć choćby w niewielkim stopniu tego, czym zajmujemy się na co dzień - mówiła Joanna Glazar, koordynatorka pracy artystycznej w Teatrze Maska.

Uczestnicy rajdu wezmą też udział w warsztatach artystycznych. Osoby z dysfunkcją słuchu spróbują swoich sił w "teatrze przedmiotu" - w czasie zajęć skoncentrują się m.in. na dotyku rekwizytów, będą też tworzyć własny, niemy teatr, pozbawiony warstwy dźwiękowej, oparty na warstwie wizualnej.

Z kolei osoby z niepełnosprawnością wzroku na zajęciach będą ćwiczyć ruch kreatywny, wchodzić w interakcje i ćwiczyć kontakt z partnerem scenicznym, będą też tworzyć sceny oparte na dźwiękach, muzyce, na ruchu.

Po zakończeniu warsztatów "bez barier" przewidziano panel dyskusyjny poświęcony potrzebie i sposobom udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Kulturalny rajd bez barier startuje we wtorek (11 lipca) w Kazimierzu Dolnym, gdzie uczestnicy zwiedzą Muzeum Nadwiślańskie. W kolejnych dniach na trasie rajdu - oprócz Rzeszowa - znajdzie się jeszcze Sanok, gdzie w programie jest oglądanie w tamtejszym muzeum prac Zdzisława Beksińskiego i ikon, oraz Lublin, w którym uczestnicy zwiedzą jedno z najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce - Muzeum Lubelskie. Będą też zwiedzać, wraz z przewodnikiem, samo miasto.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach rajdu lokalne środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, a także przedstawicieli innych instytucji kultury.

- Chcemy, by te spotkania stały się świętem dostępnej kultury, by dostarczyły niezapomnianych wrażeń i stały się katalizatorem pozytywnych zmian czyniących z instytucji kultury południowo-wschodniej Polski ośrodki wyznaczające standard udostępniania tekstów i wydarzeń kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną - zaznaczyła Żórawska.

Projekt "Tydzień kultury bez barier w Polsce" jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum