Kujawsko-Pomorskie: ponad 80 medyków skorzystało z tzw. ośrodków wytchnieniowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2020 12:00

Ponad 80 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, skorzystało z możliwości odpoczynku w tzw. ośrodkach wytchnieniowych w Przysieku k. Torunia i w Górznie k. Brodnicy.

Z pobytu w ośrodkach skorzystało dotąd ponad 80 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa w Kujawsko-Pomorskim. Fot. Fotolia

- Nasz ośrodki wytchnieniowe służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie, by służyć innym. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Ośrodki zostały utworzone w Hotelu Daglezja w Przysieku i Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie, należących do samorządu województwa. Medycy mogą w nich odpocząć w odosobnieniu i skorzystać ze zdalnego wsparcia psychologicznego.

Do dyspozycji jest łącznie 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale istnieje możliwość przyjęcia jednocześnie nawet 100 osób. W rezerwie są mobilne domy typu holenderskiego, które były wykorzystywane po przejściu nad regionem nawałnicy w 2017 r.

Ośrodek w Przysieku przeznaczony jest na krótkie pobyty, jak na przykład przenocowanie po dyżurze w szpitalu, a w Górznie - na pobyty trwające dwa lub trzy dni po okresach wytężonej pracy. Goście mają zapewnione wyżywienie oraz książki i audiobooki udostępnione przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu, a także telewizję i internet. Organizatorzy w razie potrzeby są gotowi zapewnić transport do obu miejscowości.

Odpoczywający w Przysieku mogą skorzystać z parku przy ośrodku, a w Górznie - ze spacerów w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Ośrodki nie są przeznaczone dla osób zakażonych koronawirusem. Zostały zorganizowane w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi, z uwzględnieniem reżimu przeciwepidemicznego. Korzystający z nich nie kontaktują się bezpośrednio z personelem obiektów hotelowych. Pokoje są dezynfekowane każdorazowo po ich zwolnieniu przez wyspecjalizowaną firmę.

Z pobytu w ośrodkach skorzystało dotąd ponad 80 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum