Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 10-10-2018 10:35

Kujawsko-Pomorskie: 3 tys. tzw. bransoletek życia dla seniorów

Pilotażowy program "bransoletek życia" (urządzeń ułatwiających dotarcie do osób z pomocą w przypadku zasłabnięcia) realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Na razie rozdał on bransoletki 55 seniorom. Na początku przyszłego roku otrzyma je co najmniej 3 tys. osób.

Od wakacji chęć otrzymania opaski zgłosiło 500 osób Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Małe urządzenie nosi się na ręku. Ma ono dwa przyciski: do kontaktu głosowego z osobą obsługującą system i do pilnego wezwania pomocy. Opaska mierzy ponadto tętno, ma licznik kroków i można ją zdalnie zlokalizować. Gdy senior upadnie albo naciśnie przycisk SOS, dyspozytor najpierw próbuje się z nim skontaktować. Jeśli to się nie powiedzie, alarmuje rodzinę lub sąsiadów mogących najszybciej udzielić pierwszej pomocy, a następnie wzywa karetkę - informuje Gazeta Wyborcza.

Początkowo mieszkańcy województwa z rezerwą podchodzili do nowinki technicznej, gdy jednak pierwsze bransoletki zaczęły działać i nagłośniły to media, w ROPS-ie rozdzwoniły się telefony. Od wakacji chęć otrzymania opaski zgłosiło 500 osób. Samorząd województwa postanowił rozszerzyć program.

We wtorek (9 października) marszałek województwa Piotr Całbecki ogłosił, że na początku przyszłego roku przekaże 3 tys. kolejnych bransoletek. Będą dzielone we wszystkich gminach proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. Jeśli wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci zgłoszą większe zapotrzebowanie, opasek przybędzie.

Obecnie utrzymanie jednej bransoletki to koszt ok. 80-100 zł miesięcznie. Województwo wykłada większość pieniędzy, liczy jednak, że gminy dorzucą się po 15 zł miesięcznie do każdej sztuki. Użytkownicy o niskich dochodach nie będą musieli nic płacić, od lepiej sytuowanych seniorów gmina może oczekiwać pokrycia części 15-złotowej opłaty. Po 2022 r. bransoletki będą finansowane już tylko przez gminy i użytkowników.

Więcej: www.torun.wyborcza.pl