Kto może oddawać krew, a kto osocze? Najważniejsze zasady dla dawców

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/pacjent.gov.pl16 sierpnia 2022 17:30

Oddawanie krwi jest szczególnie ważne w trakcie epidemii koronawirusa, kiedy osocze ozdrowieńców może uratować życie ludziom zakażonym lub złagodzić objawy choroby. Teraz, gdy po pandemii szpitale powróciły do zabiegów planowych, krwi brakuje w całym kraju.

Kto może oddawać krew, a kto osocze? Najważniejsze zasady dla dawców
osocze ozdrowieńców może uratować życie ludziom zakażonym lub złagodzić objawy choroby. Fot. Shutterstock
  • Portal pacjent.gov.pl informuje, jak bezpiecznie oddawać krew. Podaje najważniejsze zasady i informacje
  • Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz terenowych oddziałach RCK i K
  • Oddawanie krwi jest bezpieczne. Nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia dorosłego, zdrowego człowieka

Czy oddanie krwi jest proste?

W Centrach krwiodawstwa w całej Polsce brakuje krwi. Podczas wakacji, gdy dochodzi do największej liczby wypadków, jest ona najbardziej potrzebna. Do pomniejszenia zapasów krwi w centrach krwiodawstwa przyczyniło się wznowienie zabiegów planowych w szpitalach. Najbardziej potrzebna jest grupa 0+ i grupy ujemne.  Spadek zapasów krwi w centrach krwiodawstwa jest związany z popandemicznym przywróceniem planowych zabiegów w szpitalach. 

Jak informuje portal; pacjent.gov.pl, oddawanie krwi jest proste. Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wówczas, po przejściu badań i kwalifikacji do donacji, można oddać krew. Zwykle zajmuje to około 10 minut.

- Jeśli oddajesz krew pełną, jednorazowo zostanie Ci jej pobrane 450 ml. Po oddaniu krwi spędź parę chwil w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby odpocząć - przypomina rządowa strona dedykowana pacjentom. - Nawet jeśli nie znasz swojej grupy krwi, możesz oddać krew. Każdorazowo w punkcie dokonującym pobrania Twoja krew jest badana i oznaczana jest jej grupa.

Czy oddanie krwi jest bezpieczne?

Oddawanie krwi jest bezpieczne. Do pobierania krwi używa się wyłącznie sterylnego sprzętu jednorazowego użytku.

Podczas procesu kwalifikacji potencjalny krwiodawca wypełnia kwestionariusz, w którym odpowiada na pytania dotyczące m.in. stanu zdrowia.  Choroba, ze względu na którą bierze się leki, może na stałe lub czasowo dyskwalifikować z możliwości oddawania krwi.

Oddanie krwi nie spowoduje przymusu oddawania krwi w przyszłości. Organizm nie produkuje więcej krwi, niż potrzebuje. Jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak np. krwawienie z nosa, skaleczenie w palec czy miesiączka.

W zależności od metody pobrania można oddać:

  • krew pełną – 4 razy w roku w przypadku kobiet lub 6 razy w roku w przypadku mężczyzn. Musi zostać zachowane minimum 8 tygodni odstępu pomiędzy donacjami
  • osocze – po spełnieniu szczególnych wymagań: co tydzień, przy czym można oddać maksymalnie 25 litrów osocza w ciągu roku (warunkiem pobierania osocza metodą plazmaferezy w odstępach 1-tygodniowych jest stężenie przeciwciał IgG u dawcy nie niższe niż 8 g/l. Jeśli oddaje się osocze tą metodą tak często, co najmniej raz w roku musisz mieć sprawdzone stężenie IgG) płytki krwi – 12 razy w roku. Przerwy między zabiegami muszą wynosić minimum 4 tygodnie
  • koncentrat krwinek czerwonych (KKCz) – co 8 tygodni (donacje metodą erytroaferezy).

Plazmafereza i erytroafereza to rodzaje aferezy – czyli metody odseparowania określonych składników z krwi pełnej.

Krew można oddać w:

  1. Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski
  2. oddziałach terenowych tych centrów mobilnych punktach pobierania krwi, w ramach akcji wyjazdowych.

Harmonogram akcji wyjazdowych znaleźć można na stronach internetowych każdego CKiK.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum