Ks. Kordula: mobilna klinika zamiast do Libanu trafi do Syrii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 21:45

Mobilna klinika - karetka przeznaczona do pomocy medycznej dla uchodźców, kupiona przez krakowską Caritas m.in. z licytacji pamiątek po ŚDM, trafi do Syrii. Przekazanie jej do Libanu się nie powiodło - poinformował PAP ks. Bogdan Kordula z Caritas.

Ks. Kordula: mobilna klinika zamiast do Libanu trafi do Syrii
Mobilna klinika została kupiona przez krakowską Caritas Fot. Archiwum

- Karetka została przetransportowana wojskowym samolotem transportowym do Libanu, ale wróciła ze względów formalno-prawnych. Jako powód podano, że samochody z silnikami diesla nie są rejestrowane w Libanie - wyjaśnił we wtorek PAP ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Jak podkreślił, krakowska Caritas przy wysyłce karetki współpracowała z Caritas w Libanie.

- Przesłaliśmy im specyfikację, wiedzieli, jaki to samochód, nie zgłaszali zastrzeżeń, nawet wskazali serwis firmowy w Bejrucie, w którym karetka będzie serwisowana. Dlatego powody odmowy przyjęcia karetki uważamy za niejasne i być może podyktowane względami politycznymi - zaznaczył ks. Kordula.

Powołał się na wyraźny brak współpracy ze strony libańskich władz i uniemożliwienie przetransportowania mobilnej kliniki do granicy z Syrią - bo taki powstał pomysł na miejscu.

Podkreślił także, że w Libanie poruszają się samochody wojskowe napędzane silnikiem diesla.

- Nie znamy do końca kontekstów, nie wiemy, w jakiej sytuacji działa libańska Caritas, jak w Libanie przyjmowana jest taka zagraniczna pomoc dla uchodźców, trudno nam oceniać i nie snujemy żadnych teorii spiskowych, ale powód do odmowy przyjęcia mógł być też wymówką - powiedział szef krakowskiej Caritas.

- Szukamy obecnie innych rozwiązań, chcemy, żeby karetka trafiła bezpośrednio do Syrii w ramach pomocy medycznej - zapowiedział ks. Kordula. Podkreślił pomoc Caritas Ordynariatu Polowego WP i wojska, które - jak stwierdził - przy okazji transportu udostępniło miejsce dla kliniki mobilnej w samolocie transportowym.

O sprawie napisał dziennik "Fakt".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum