Kryzys w branży odzieżowej wymusza nową modę - szycie maseczek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 20:04

Coraz więcej firm odzieżowych, odciętych od rynku zbytu po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią, przestawia się na szycie maseczek. Branża przyznaje, że jest ogromny popyt na te produkty, ale ceny komponentów wystrzeliły w górę i produkcja w wielu przypadkach nie ratuje firm.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na szycie maseczek zdecydowała się m.in. duża grupa najemców w Centrum Handlowym Ptak w Rzgowie k. Łodzi. Na terenie tego kompleksu, łączącego sprzedaż detaliczną i hurtową, działa ok. 2,5 tys. producentów i importerów odzieży.

- Nikt nie wie, jak długo potrwa ten boom, ale na razie każda ilość maseczek schodzi na pniu. Oczywiście, jak zaczął się popyt, natychmiast na całym rynku - w Europie i poza nią - ceny komponentów do produkcji masek wystrzeliły w górę - powiedział PAP prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców Jerzy Romański.

Jak dodał, działający w Mieście Mody Ptak przedsiębiorcy po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa niemal z dnia na dzień zostali odcięci od rynku zbytu. - Maseczki, fartuchy, osłony na obuwie to dla nich ratunek. Są kierowane na wolny rynek, ale pojawiły się też duże zamówienia składane przez urzędy marszałkowskie - zaznaczył.

Na wniosek marszałka województwa łódzkiego, Federacja organizuje grupę firm z Miasta Mody Ptak, która podjęła się wykonania artykułów ochronnych, które mają trafić do placówek medycznych. Maseczki wielokrotnego użytku będą posiadać certyfikat surowcowy i mają dawać 95-99 proc. ochrony przed wirusami.

- Finalizujemy dwa duże projekty, w których weźmie udział kilkanaście mniejszych firm. Mamy zamówienie od Urzędu Marszałkowskiego na 3 mln maseczek, które - o ile uda się nam zorganizować współpracę producentów, do tej pory pracujących we własnym zakresie - mają być gotowe na sobotę. Drugi projekt Urzędu zakłada zaopatrzenie w maseczki wielokrotnego użycia wszystkich mieszkańców regionu łódzkiego - wyjaśnił Romański.

Wiele firm odzieżowych, które rozpoczęło produkcję maseczek, oferuje swoje wyroby odbiorcom hurtowym i detalicznym m.in. na profilu Miasta Mody Ptak na Facebooku.

- Do tej pory nigdy nie szyliśmy maseczek - specjalizujemy się w odzieży militarnej i outdoorowej. Stanęliśmy jednak przed wyborem - albo zamykamy firmę, albo dostosujemy się do potrzeb rynku. Sami opracowaliśmy fason w rozmiarach męskim, damskim i dziecięcym, przeprowadziliśmy dużo testów z wykorzystaniem różnych "oddychających" dzianin. Dzięki temu produkcja idzie u nas pełną parą, wyroby szybko się sprzedają - powiedziała PAP Agnieszka Beda z działającej w podłódzkim Ksawerowie firmy Haasta.

Wymuszoną przez kryzys "modę" na szycie maseczek zamiast odzieży zauważa u swoich członków Związek Pracodawców Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego (PIOT). Z badania przeprowadzonego przez PIOT wśród 400 przedsiębiorstw wynika, że do całkowitego anulowania zamówień krajowych i zagranicznych zmuszone było 27 proc. firm odzieżowych; połowa odnotowała spadek na poziomie 50-99 proc., zaś 23 proc. - na poziomie 20-49 proc.

- Firmy informują nas, że szyją maseczki, bo jest na nie duże zapotrzebowanie i chcą dać zajęcie swoim szwaczkom. Ale koszt wytworzenia tych wyrobów w stosunku do kosztów sprzedaży w żaden sposób nie ratuje tych firm i nie poprawia ich kondycji finansowej, ponieważ uzyskane pieniądze nie pozwalają nawet na pokrycie wynagrodzeń pracowników - powiedziała PAP dyrektor PIOT Aleksandra Krysiak.

PIOT przestrzega też przed nazywaniem wszystkich wyrobów "maskami ochronnymi". - Jedynie kilka zakładów w kraju posiada pełną certyfikację i ma dostęp do certyfikowanych materiałów, z których można produkować maski ochronne. Pozostałe maski powinny być określane jako "osłonowe" - zaznaczyła Krysiak.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, "od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu".

Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum