×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kreatywna zabawa muzyką wspomaga leczenie raka

Autor: MS,BBC/Rynek Zdrowia29 stycznia 2014 14:41

Amerykańscy naukowcy z Indiana University doszli do wniosku, że muzykoterapia może wywrzeć pozytywny wpływ na leczenie nowotworów u młodych ludzi.

Kreatywna zabawa muzyką wspomaga leczenie raka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeprowadzili oni badanie u chorych na nowotwory w wieku od 11 do 24 lat. Pacjenci uczestniczyli przez trzy tygodnie w produkcji teledysku.Wszyscy byli też poddawani ryzykownej terapii przy zastosowaniu transplantacji komórek macierzystych.

Podczas terapii młodzi pacjenci pisali teksty piosenek, komponowali muzykę lub mieli istotny wpływ na stronę wizualną teledysku. Po wyprodukowaniu teledysku był on prezentowany rodzinom i przyjaciołom pacjentów podczas oficjalnych "premier".

Eksperyment wykazał, że dzięki takiej formie muzykoterapii pacjenci zyskali lepsze relacje z rodziną i przyjaciółmi, a także - że zwiększyła się ich odporność. Wyniki badanej grupy skonfrontowano z grupą badawczą, która nie została poddana terapii muzyką.

Prowadząca badanie dr Joan Haase z Indiana University School of Nursing stwierdziła, że bliższe więzi z rodziną i przyjaciółmi stało się swoistym czynnikiem ochronnym, który wspomógł chorych w radzeniu sobie z chorobą.

Sheri Robb, terapeuta muzyczny, przyznał z kolei, że w sytuacji, kiedy przyszłość jest tak niepewna, wspólnota tworzenia sztuki wytwarza więź i poczucie bliskości. To wzmaga pewność siebie, zmniejsza strach i cierpienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze