Krakowskie Pogotowie Ratunkowe: zachowajmy ostrożność przy odpalaniu sztucznych ogni

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2015 09:09

Lekarze i ratownicy z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wskazują, że najlepiej nie używać petard i sztucznych ogni, by uczcić Nowy Rok. Przypominają, że każdego roku kilkadziesiąt osób jest z tego powodu poszkodowanych.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe: zachowajmy ostrożność przy odpalaniu sztucznych ogni
Lekarze i ratownicy z KPR wskazują, że najlepiej nie używać petard i sztucznych ogni, by uczcić Nowy Rok Fot. Archiwum

Najczęstsze urazy powstające w wyniku wybuch petardy  to rozerwanie dłoni i palców, rany twarzy, głębokie oparzenia oraz bardzo poważne uszkodzenia powiek i gałek ocznych. Zwykle do urazu dochodzi, gdy petarda wybuchnie za wcześnie, gdy trzymamy ją w rękach - informuje Dziennik Polski.

By uniknąć nieszczęśliwych wypadków należy używać produktów atestowanych, postępować zgodnie z instrukcją i zachować podane w niej środki ostrożności. Petard nie mogą odpalać dzieci oraz osoby nietrzeźwe. Nie wolno odpalać rac trzymanych w rękach, w pomieszczeniach, w tłumie ani rzucać nimi w inne osoby.

Jeśli dojdzie do wypadku, oparzone miejsce należy schłodzić zimną wodą. Ranę szarpaną można przepłukać wodą lub roztworem soli fizjologicznej i zaopatrzyć jałową gazą. Krwotok należy zatamować przez uciśnięcie lub opatrunkiem uciskowym. Oderwane palce lub dłoń należy znaleźć i włożyć do czystego woreczka foliowego lub słoika i umieścić w zimnej wodzie z lodem. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum