Krakowskie MPK testuje urządzenia, które pomogą w podróży niewidomym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2017 16:43

Krakowskie MPK testuje urządzenia o nazwie beacon, które pomogą w podróży niewidomym i słabowidzącym. Dzięki nim, czekając na przystanku osoby te otrzymają na swój smartfon komunikat głosowy o numerze i kierunku jazdy nadjeżdżającego autobusu.

Krakowskie MPK testuje urządzenia, które pomogą w podróży niewidomym
Czekający na przystanku niewidomi otrzymają na swój smartfon komunikat głosowy o numerze i kierunku jazdy nadjeżdżającego autobusu Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Testy tego rozwiązania są prowadzone w autobusach linii 124 i potrwają około czterech miesięcy.

- Do tej pory musiałem pytać o numer nadjeżdżającego autobusu czekających na przystanku. Bywało, że wczesnym rankiem lub wieczorem nikogo nie było, wtedy musiałem liczyć na uprzejmość kierowcy albo pasażerów. Rozwiązanie, które jest obecnie testowane, jest dużym ułatwieniem. Najlepiej byłoby, gdyby beacony były zamontowane we wszystkich autobusach - mówił dziennikarzom niewidomy Rafał Sitek.

Rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk podkreślił, że firmie zależy na tym, by osobom niepełnosprawnym, w tym niewidomym i słabowidzącym, jak najbardziej ułatwić podróżowanie komunikacją miejską. Od początku br. ok. 200 autobusów tego przewoźnika zostało wyposażonych w funkcję zewnętrznej informacji głosowej, tego typu usługa będzie uruchamiana w każdym nowym autobusie.

System beacon, którego najważniejszą częścią jest aplikacja mobilna, to pomysł Rafała Stępnia, programisty i absolwenta AGH.

System opiera się ma technologii Bluetooth Low Energy. W pięciu autobusach krakowskiego MPK zostały zamontowane niewielkie urządzenia beacony czyli nadajniki przekazujące sygnał radiowy. Gdy autobus jest ok. 60-70 metrów od przystanku osoba niewidoma lub słabowidząca, która wcześniej zainstalowała w swoim telefonie bezpłatną aplikację, otrzymuje komunikat głosowy. Dodatkowo na nadgarstku można nosić opaskę, która emitując wibrację da sygnał, że na telefon przyszło powiadomienie z aplikacji.

Pomysłodawcy konsultowali się z przyszłymi użytkownikami nawiązując współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. - Wciąż testujemy tę technologię i oczekujemy na uwagi. Chcemy zweryfikować, czy spełnia ona w stu procentach oczekiwania niewidomych i słabowidzących - mówił Rafał Stępień.

Dodał, że ewentualnym wprowadzeniem takiego rozwiązania zainteresowane są także inne miasta m.in. Lublin i Warszawa.

Bezpłatną aplikację można otrzymać kontaktując się z pomysłodawcami systemu przez Facebooka lub stronę www.ezen.se.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum