Krakowski smog szkodzi zdrowiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2013 16:01

12 tysięcy sadzonek drzew - buków i sosen, zasadzą w sobotę w Lanckoronie (Małopolskie) uczestnicy akcji obywatelskiej "Zabij smoga nad Krakowem". Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

Krakowski smog szkodzi zdrowiu
- Akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Codziennie otrzymujemy informacje zarówno od pojedynczych osób, jak i organizacji, które zgłaszają chęć wzięcia udziału w wielkim sadzeniu - powiedziała współorganizatorka akcji Elżbieta Sroka.

Sadzenie drzew odbędzie się na przeznaczonym do zalesienia terenie Nadleśnictwa Andrychów o łącznej powierzchni około 2 hektarów.

Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie ma na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie i jego najbliższej okolicy. - Chcemy też pokazać, że nie tylko Kraków, ale i okoliczne miejscowości cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza - zaznaczyła Sroka.

Według badań przez dwie trzecie roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Stężenie pyłu wyraźnie rośnie w sezonie grzewczym. By poprawić sytuację, konieczne są zmiany przepisów. Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jak pokazują pomiary ze stacji monitoringu powietrza, stężenia pyłu zawieszonego wyraźnie rosną w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Sytuację pogarszają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzna pogoda. Względnie czystym powietrzem można w Krakowie oddychać tylko między majem a sierpniem, ale z dala od głównych tras komunikacyjnych.

Walkę o czyste powietrze w Krakowie od kilku miesięcy prowadzą aktywiści ruchu społecznego "Stop dla smogu w Krakowie" oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego; w wielu punktach miasta wiszą plakaty z hasłami "Chcemy oddychać" i "No smoging please".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum