Kraków: żonkilowy marsz dla hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 20:03

Kwestą, Żonkilowym Marszem Nadziei i sadzeniem cebulek tych kwiatów na Plantach rozpoczęły się w czwartek (3 października w Krakowie) przygotowania do 17. edycji "Pól Nadziei". Celem akcji jest wsparcie Hospicjum św. Łazarza.

Kraków: żonkilowy marsz dla hospicjum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W marszu, który spod Barbakanu poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, uczestniczyło kilkuset uczniów z małopolskich szkół. Wcześniej na ulicach Starego Miasta młodzi ludzie prowadzili kwestę na rzecz hospicjum. Zasadzone na Plantach obok Bunkra Sztuki żonkile zakwitną wiosną.

Żonkilowy Marsz Nadziei został zorganizowany m.in. dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu grantowego "Wolontariat - sens życia".

W listopadzie prowadzona będzie kwesta na cmentarzach parafialnych i komunalnych Krakowa i okolic. Do dzieci i młodzieży skierowane będą konkursy "Żonkilowa pamiątka" na własnoręczne wykonanie drobnych upominków dla chorych oraz "Żonkilowe poletko 2014" na przestrzenną instalację z tektury, kolorowego papieru, włóczki lub innych materiałów. Przez cały rok trwa zbiórka plastikowych zakrętek "Zakręceni dla hospicjum".

Na oddziale stacjonarnym krakowskiego hospicjum przebywa 40-44 chorych, rocznie przyjmowanych jest tam ponad 500 pacjentów. Kolejnych 570-630 osób jest objętych opieką w domach. Hospicjum ma kontrakt z NFZ, który pokrywa około połowy kosztów opieki. Pozostałe potrzebne środki Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" pozyskuje z darowizn, a także podczas kwest, akcji "Pola Nadziei" i z jednego procenta podatku.

Pola Nadziei to program, który został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii. Pierwsze żonkilowe pola nadziei zakwitły w Krakowie w 1998 r., a od 2003 r. kwitną także w innych miastach Polski, których obecnie jest ok. 50.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum