Kraków: zbiórka książek i filmów dla szpitalnej biblioteki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 11:31

W Krakowie trwa zbiórka książek i filmów DVD dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego oraz "kaseciaków" dla niewidomych i niedowidzących czytelników Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej.

Kraków: zbiórka książek i filmów dla szpitalnej biblioteki
Kraków: zbiórka książek i filmów dla szpitala oraz "kaseciaków" dla biblioteki. Fot. Archiwum

Książki i filmy dla pacjentów biblioteki szpitala Babińskiego (instytucji województwa małopolskiego) można przynosić do końca kwietnia do wybranych punktów (MOCAK, Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami, Krakowskie Forum Kultury, Integracyjny Klub Kultury Olsza, kluby: Muzyki Współczesnej Malwa, Strych, Kazimierz).

Tematyka książek i filmów jest dowolna - mogą to być powieści, książki popularnonaukowe, filmy fabularne czy przyrodnicze. Ważne, żeby były w dobrym stanie. Z uwagi na to, że pacjenci są dorośli, nie będą przyjmowane książki i filmy dla dzieci.

- Staramy się, aby pacjenci mieli zapełniony czas. By poza terapiami mogli się także rozerwać czytając książkę lub oglądając film; by mogli zapomnieć o chorobie - powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Babińskiego Maciej Bóbr.

Z kolei akcja przekazywania "kaseciaków", czyli magnetofonów i walkmanów, do Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej (działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i tu można przynosić dary) trwa cały rok. Sprawne magnetofony i walkmany są przyjmowane na miejscu, w bibliotece.

Każdego roku z Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej korzysta nawet pół tysiąca osób. To nie tylko osoby niewidome, ale też seniorzy po 70. roku życia, którym czytanie małego druku sprawia już spore problemy. Nierzadko audiobooki są dla nich jedyną szansą na poznanie wielu powieści, czy poezji. Ze względu na swój wiek, większość czytelników Wypożyczalni Książki Mówionej woli korzystać z "oswojonych" rozwiązań technicznych - czyli np. magnetofonów kasetowych.

- Magnetofonów i walkmanów już się nawet nie naprawia, dlatego ważna jest dla nas ta zbiórka - powiedziała PAP Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wyjaśniła, że pracownik Wypożyczalni na prośbę czytelnika, który nie jest w stanie przyjść do biblioteki, odwozi mu "kaseciak" i kasety do domu.

Zbiórka na rzecz Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej trwa od 2014 r. Dzięki hojności mieszkańców udało zebrać w tym czasie 110 magnetofonów i walkmanów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum