×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących w muzeum UJ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia14 października 2013 19:19

Prace Jacka Malczewskiego i Juliana Antoniszczaka udostępni we wtorek muzeum UJ mieszczące się w Collegium Maius w Krakowie. Na ekspozycji znajdzie się też reprodukcja medalu noblowskiego Szymborskiej. Obiekty są zaadaptowane do potrzeb niewidzących i słabowidzących.

Kraków: wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących w muzeum UJ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dotykowe reprodukcje eksponatów opracował młody artysta Lech Kolasiński oraz studenci wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Opisy obrazów i komentarze do nich są w języku Braille'a. Niektóre dzieła zainteresowani mogą poznać odsłuchując specjalnie przygotowane nagrania audio.

Róża Książek-Czerwińska, kuratorka wystawy "Dotknąć obrazu - Malczewski Szymborska Antoniszczak", zaprasza do muzeum także wszystkich widzących, bo w galerii mieszczą się również pierwowzory przystosowanych reprodukcji.

Na ekspozycji można podziwiać m.in. cykl pięciu obrazów "Rusałki" Jacka Malczewskiego. "Na malowidłach artysta zilustrował młodzieńczą pogoń za szczęściem. Rusałki to także zachwyt nad polskim pejzażem, stanowiącym stały element obrazów Malczewskiego i innych malarzy epoki" - opisali organizatorzy wystawy.

Do jednych z cenniejszych obiektów - jak mówiła PAP kuratorka - należy replika medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej. Kopia jest kilkakrotnie większa niż oryginał. Adaptacja została przygotowana we współpracy i dzięki zaangażowaniu finansowemu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Akceptację dla tego sposobu przedstawienia medalu Nobla osobom niewidomym wyraził Komitet Noblowski w Oslo, z którym porozumieli się organizatorzy

Wśród eksponatów są również prace plastyka, autora eksperymentalnych animacji filmowych Juliana Antoniszczaka. W 1983 r. skonstruował on prezentowany na wystawie chropograf skaningowy - aparat służący do tworzenia reprodukcji dotykowych.

Ekspozycja, czynna do 6 grudnia, jest elementem projektu "Dotknij kultury", w ramach którego UJ opracowuje swoje zbiory z myślą o osobach niewidzących i słabowidzących.

- Mamy nadzieję, że zaadaptowane dzieła sztuki będą inspirować inne placówki kulturalne do tworzenia przestrzeni przyjaznej wszystkim zwiedzającym. Bo niestety, wciąż nie każdy ma równy dostęp do kultury - powiedział PAP Ireneusz Białek, kierownik współorganizującego wystawę Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze