Kraków: wolontariusze będą edukować najmłodszych nt. smogu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2018 15:01

150 wolontariuszy, pracujących na co dzień w międzynarodowych korporacjach z branży usług wspólnych dla biznesu w Krakowie będzie edukować najmłodszych o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza. W środę ruszył program "Biznes kontra smog".

Kraków: wolontariusze będą edukować najmłodszych nt. smogu
Jak podkreślają specjaliści, edukacji nt. smogu jest bardzo potrzebna Fot. Archiwum

Projekt społeczny "Biznes kontra smog" powstał z inicjatywy firmy konsultingowej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia ASPIRE zrzeszającego największe firmy sektora SSC/BPO/IT w Krakowie. W pierwszej edycji uczestniczy w nim 11 firm, ale - jak podkreślają organizatorzy - lista podmiotów, które mogą włączyć się do działania, nie jest zamknięta. Planowana jest już druga edycja przedsięwzięcia.

Bartosz Jasiołek, partner w PwC poinformował, że "Biznes kontra smog" ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków poprzez edukację dzieci i młodzieży. Według niego systematyczna działalność edukacyjna w tym zakresie jest jednym z kluczowych elementów skutecznej walki o poprawę jakości powietrza w Polsce.

- Nie bylibyśmy firmą konsultingową, gdybyśmy nie przeprowadzili badań dotyczących problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Z jednego z nich wynika, że polskie metropolie przeznaczają znaczące środki na programy dotyczące ochrony środowiska, ale potrzebne są także zmiany świadomości społecznej i dotyczące legislacji - zaznaczył Jasiołek.

Dorota Franczukowska, koordynatorka programu "Biznes kontra smog" poinformowała, że do programu zgłosiło się ponad 150 pracowników, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego będą edukować dzieci i młodzież na temat smogu i czystości powietrza. Zaplanowano, że do lutego przyszłego roku odbędzie się ok. 250 zajęć w szkołach i przedszkolach w woj. małopolskim, w których weźmie udział ponad 5 tysięcy dzieci.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby móc oddychać czystszym powietrzem. Wszystkie zajęcia są bezpłatne - placówki edukacyjne nie ponoszą żadnych kosztów związanych z ich organizacją.

- Liczymy, że dzieci będą się dzielić zdobytą wiedzą ze swoimi rodzicami i dziadkami - zaznaczyła koordynatorka.

Jak oceniła Anna Dworakowska, współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego, edukacja w tej dziedzinie jest bardzo potrzebna i stanowi punkt wyjścia do innych działań. Podkreśliła, że program będzie realizowany w całej Małopolsce, co ma znaczenie - bo według badań KAS - o ile w Krakowie o problemie smogu wie około 90 proc. mieszkańców, to w mniejszych miastach i miejscowościach odsetek ten sięga 30-50 proc.

- Wszelkie działania mające na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie muszą obejmować też ościenne gminy, skąd także napływają zanieczyszczenia" - dodała.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum