Kraków: unikatowa kolekcja starodruków medycznych udostępniona w klasztorze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2014 09:43

Unikatowe XVI - wieczne starodruki medyczne zawierające m.in. opisy operacji z okresu renesansu czy zasady pielęgnacji noworodków znajdują się w bibliotece klasztoru karmelitów w Krakowie. Zakonnicy udostępnili je naukowcom.

Starodruki mogli obejrzeć w piątek (6 czerwca) historycy medycyny z europejskich uniwersytetów i dziennikarze.

- Nadszedł czas, by skarby, które przez tyle wieków przechowywaliśmy, ujrzały światło dzienne. Mamy nadzieję, że będziemy się mogli dzielić nimi z badaczami - powiedział przeor krakowskiego klasztoru karmelitów o. Stanisław Wysocki.

Karmelici marzą, by znalazły się środki na konserwację zbiorów oraz na wybudowanie na posiadanej przez nich działce biblioteki i czytelni z prawdziwego zdarzenia, tak by dzieła, które znajdują się obecnie na terenie klasztornej klauzury, mogły być udostępniane studentom i badaczom. 

W klasztornej bibliotece znajdują się m.in. dzieła klasyków medycyny - Galena, Hipokratesa i Dioskoridesa oraz prace wybitnych humanistów jak Paracelsusa - lekarza i przyrodnika, który prowadził badania nad wykorzystaniem substancji chemicznych jako leków i prekursora pediatrii Hieronima Mercurialisa. Niektóre ze starodruków należą do pojedynczych, zachowanych na świecie egzemplarzy.

- Dwa lata temu na konferencji w Tours po raz pierwszy opowiedziałam europejskim badaczom o zbiorach krakowskich karmelitów. Dodatkową wartością tej kolekcji są zamieszczone w książkach marginalia, czyli odręczne zapiski i komentarze do dzieł medycznych sprzed kilku wieków - mówiła dr Magdalena Koźluk z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizująca się w historii medycyny.

Badacze dokładnie obejrzeli księgi medyczne, które należały w XVI - wieku do pochodzącego z Zurychu, krakowskiego lekarza Antona Schneebergera.

W kolekcji karmelitów są także książki ze zbioru rektorów Akademii Krakowskiej - Jakuba i Krzysztofa Naymanów zgromadzonego do połowy XVII wieku oraz książki należące do znanych lekarzy: Macieja z Kobylina, Jana Retyka, Andrzeja Wargockiego, Szymona Serenniusza, Macieja z Krajny, Stanisława Zawadzkiego.

W bibliotece klasztoru karmelitów w Krakowie na Piasku znajduje się ok. 12 tys. starodruków z krakowskiego i lwowskiego księgozbiorów zakonu. Są tam m.in. średniowieczne rękopisy i inkunabuły, dzieła Ojców Kościoła, księgi liturgiczne, prace o tematyce teologicznej, historycznej, geograficznej. Początki księgozbioru sięgają XV wieku, powstał on m.in. dzięki darowiznom krakowskich mieszczan i uczonych.

W międzynarodowym sympozjum naukowym poświęconym analizie medycznego zbioru starodruków wzięli udział naukowcy z Europy, w tym m.in. prof. Jean-Paul Pittion z Centrum Badań nad Renesansem z Tours i prof. Veronique Boudon-Millet z Sorbony ekspert w zakresie twórczości Galena. 

Po wakacjach zainteresowani będą mogli obejrzeć księgi medyczne w muzeum klasztoru Karmelitów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum