Kraków: ukraińscy pacjenci przyjeżdżają na leczenie onkologiczne

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2017 16:51

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie leczy komercyjnie pacjentów z Ukrainy. Ich liczba rośnie, gdyż coraz więcej obywateli Ukrainy pracuje i studiuje w naszym kraju.

Od początku działalności Centrum Radioterapii Amethyst (ściśle współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera) leczenie przeszło tam już kilkanaście osób z Ukrainy. Mają one dostęp do lekarzy różnej specjalności.

Z myślą o chorych cudzoziemcach ośrodek przygotował ulotki w języku ukraińskim, a także przetłumaczył dokumenty. Szpital zapewnia też pacjentom pomoc tłumacza czy znalezienie miejsca pobytu na czas zabiegów radioterapii.

- Mimo że są to świadczenia, z których pacjenci z Ukrainy korzystają odpłatnie, staramy się pomagać także w tym względzie. Przypuszczamy, że liczba osób zza wschodniej granicy, które chcą poddać się w Polsce radioterapii i leczeniu chorób nowotworowych, będzie rosła - mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes spółki RTCP, która wybudowała Centrum Radioterapii Amethyst i nim zarządza.

Zdaniem prezes Werchowieckiej-Rusinek, polskie ośrodki prowadzą leczenie na zachodnim poziomie. Stąd m.in. zainteresowanie komercyjnym leczeniem onkologicznym w Krakowie dokąd z Ukrainy jest zdecydowanie bliżej niż do centrów radioterapii w Niemczech czy Austrii.

Prezes podkreśla, że komercyjna opcja leczenia cudzoziemców nie ma wpływu na realizację procedur dla pacjentów polskich. W Centrum Radioterapii Amethyst rodzimi pacjenci standardowo korzystają z leczenia w ramach kontraktu z NFZ i pakietu onkologicznego bez konieczności oczekiwania w kolejce.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Radiotherapy Ltd, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Francji.

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie działa od grudnia 2013 roku - znajduje się tu przychodnia radioterapii i ginekologii onkologicznej, pracownia teleradioterapii i brachyterapii. Systematycznie rośnie liczba leczonych pacjentów. W 2014 roku radioterapię przeszło 1050 osób, w 2015 roku - już 1871.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum