Kraków: trumny pary prezydenckiej przed ołtarzem koronacyjnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 15:57

Podczas niedzielnych uroczystości pogrzebowych na Wawelu trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich będą umieszczone w prezbiterium przed ołtarzem koronacyjnym.

– Tam odprawione zostanie nabożeństwo tzw. ostatnia stacja. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz – poinformował w czwartek (15 kwietnia) dziennikarzy proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu, ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Sama krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której znajdzie się sarkofag pary prezydenckiej, nie będzie w dniu pogrzebu specjalnie udekorowana. Jej wnętrze pozostanie bez zmian.

Ks. Sochacki potwierdził, że obok sarkofagu Pierwszej Pary ma się znaleźć, zgodnie z życzeniem kard. Dziwisza, tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na razie nie wiadomo, jak będzie ona wyglądała.

Nie przesądzono też ostatecznie, jak będzie wyglądał sarkofag. Wciąż nie wiadomo, którą z wersji projektu zaakceptuje rodzina.

Proboszcz pytany, czy Polacy po uroczystościach pogrzebowych będą mogli oddać hołd Pierwszej Parze na Wawelu, powiedział, że będzie to możliwe, ale warunki zostaną dopiero ustalone. Wiadomo, iż w niedzielę, ze względów bezpieczeństwa, Wzgórze Wawelskie będzie zamknięte dla odwiedzających. Wstęp będą mieli jedynie członkowie oficjalnych delegacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum