Kraków: tam w pogotowiu ratunkowym jeżdżą też pluszaki

Autor: KPR/RynekZdrowia • • 28 lutego 2019 07:47

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe już po raz szósty dostało pluszowe zabawki. Pluszaki stały się nieodzownym, choć niestandardowym wyposażeniem krakowskich ambulansów.

Kraków: tam w pogotowiu ratunkowym jeżdżą też pluszaki
Fot. mat. prasowe

Pluszowe maskotki zostały zebrane podczas akcji zorganizowanej przez sklep IKEA Kraków. Pełnią ważna ważną rolę terapeutyczną. Pomagają członkom zespołów ratownictwa medycznego nawiązać pierwszy kontakt z małymi pacjentami i wykonać czynności medyczne.

- Jako organ założycielski Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego staramy się czuwać nad tym, aby była to instytucja jak najlepiej służąca pacjentom naszego województwa - podkreśliła podczas przekazania pluszaków Marta Malec-Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego, cytowana w informacji przekazanej mediom przez krakowskie pogotowie.

Dodała: - Krakowskie karetki mogą się jednak pochwalić czymś więcej: wyposażeniem wybiegającym ponad standard wymagany przez obowiązujące normy i przepisy. Dla dobra i bezpieczeństwa małopolskich pacjentów zespoły dysponują takimi udogodnieniami jak np. urządzenia do automatycznego uciskania klatki piersiowej, czujniki czadu czy zestawy do szybkiego tamowania krwotoków.

Wśród takiego niestandardowego wyposażenia, w krakowskich ambulansach znalazły się też… pluszowe zabawki. Dzieci to pacjenci specyficzni i w traumatycznych dla nich chwilach konieczne jest nie tylko działanie fachowe, ale również postępowanie, które pomoże ukoić ich strach i cierpienie.

Zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przewożą rocznie swoimi karetkami około 5 tysięcy osób poniżej 18 rż. - w tym około połowa to dzieci poniżej 12 lat. Zabawka zawsze po przekazaniu do szpitala pozostaje z małym pacjentem, dlatego zapotrzebowanie na przytulanki nigdy u nas nie maleje - opowiada Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Każda pomoc, która pozwoli ukoić ból i lęk maluchów, którymi się opiekujemy, jest dla nas cenna. Dzięki maskotce łatwiej jest wykonać u dziecka różne czynności medyczne, które zwykle nie są przyjemne, a musimy je wykonać szybko i sprawnie - powiedziała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

Pluszowe maskotki IKEA już od 6 lat jeżdżą w krakowskich karetkach. W wyniku dotychczasowych zbiórek Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało blisko 18 tys. pluszaków. Od zeszłego roku akcja została rozszerzona i część zebranych w IKEA Kraków maskotek trafia również do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. W tym roku w Krakowie zostanie 1,5 tys. pluszaków, a 500 pojedzie do stolicy Podkarpacia.

- Cieszymy się, że nasza akcja co roku spotyka się z tak pozytywnym odzewem ze strony Klientów. Należą się im naprawdę ogromne słowa uznania! Tym bardziej, że choć zbiórka pluszaków prowadzona jest we wszystkich sklepach IKEA w Polsce, to Kraków jest bezkonkurencyjny i po raz kolejny uzyskał najlepszy wynik. Dziękujemy! - powiedziała Urszula Wilczak, dyrektor IKEA Kraków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum