×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków rusza z programem pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 listopada 2017 16:05

W Krakowie od czwartku (2 listopada) rusza program wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi "Kraków dla rodziny +N+" . Rodziny te mogą skorzystać z systemu zniżek, ulg i preferencji w komunikacji miejskiej oraz w placówkach oświatowo-kulturalnych i sportowych.

Kraków rusza z programem pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oblicza się, że w Krakowie potencjalnym beneficjentem programu będzie około 7,5 tys. rodzin.

- Spośród polskich metropolii, Kraków jest miastem o największym odsetku niepełnosprawnych mieszkańców. Dlatego władze Krakowa muszą to uwzględniać w realizacji swej polityki dotyczącej infrastruktury, kultury, sportu czy komunikacji - mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

W krakowskim magistracie dwie pierwsze rodziny otrzymały w czwartek Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Program zapewnia tym rodzinom 100 proc. ulgi nie tylko w korzystaniu z komunikacji miejskiej, ale także m.in. w przyjęciu dziecka do żłobka. Wiele instytucji kulturalno-oświatowych oferuje 50-procentowe zniżki. Są to: Zarząd Fundacji "Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie", miejskie instytucje sportowe - stadiony i baseny; teatry miejskie, ośrodki i centra kultury; muzea i galerie; zespoły muzyczne i orkiestry. Rodziny będą mogły korzystać także z katalogu oferty prywatnych podmiotów.

Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem otrzymają wszystkie rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi do 16. roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności; rodziny z dziećmi do 25 roku życia posiadające aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niesprawności; rodzeństwo dziecka niepełnosprawnego - do ukończenia 18 lat, lub 24 lat - jeśli uczą się w szkole lub studiują. Karta obejmie także uprawnionych członków rodzin i opiekunów ze specjalnych placówek. Jest ona wydawana na okres pięciu lat, a wnioski można składać od 2 listopada w sześciu punktach Krakowa.

Program nazwany "Kraków dla Rodziny N" jest wzorowany na realizowanym już od pięciu lat programie "Krakowska Karta Rodzinna 3+", z którego korzystają rodziny wielodzietne, z co najmniej trojgiem dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze