Kraków: rozpoczęła się akcja charytatywna Pola Nadziei

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2014 14:07

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie rozpoczęło w niedzielę 17. edycję akcji charytatywnej Pola Nadziei. Wolontariusze do 25 maja będą w miejscach publicznych - m.in. przed kościołami i supermarketami - zbierać datki na rzecz nieuleczalnie chorych.

Każdy, kto wesprze hospicjum, otrzyma żonkila, kwiat, który symbolizuje nadzieję. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmi "Pola nadziei - aż po horyzont". Takie motto nawiązuje do treści plakatu promującego akcję. Afisz powstał według projektu uczennicy gimnazjum w Zabierzowie Weroniki Majewskiej, która zwyciężyła konkurs na plakat Pól Nadziei. Praca przedstawia żonkilową łąkę stykającą się z niebem.

Jak powiedziała PAP koordynatorka akcji Renata Połomska, celem Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" jest nie tylko zbiórka funduszy, ale także propagowanie opieki hospicyjnej.

- Może ktoś z naszych bliskich potrzebuje takiej opieki, a nie wie, gdzie się zwrócić o pomoc? Wiele osób wciąż obawia się oddać członka rodziny lub przyjaciela do hospicjum, bo miejsce to jawi się jako przerażające, smutne - a wcale takie nie jest i my to chcemy pokazać w czasie akcji - dodała.

Oprócz zbiórek pieniędzy organizator przewidział spotkania, prelekcje, happeningi oraz liczne konkursy, które mają uwrażliwić dzieci na los ludzi w potrzebie. Wśród ciekawych konkursów dla najmłodszych jest m.in. żonkilowe dyktando, którego treścią ma być działalność hospicjów.

Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących kwestom będzie koncert "Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - Golgota Jasnogórska". Odbędzie się 29 marca w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP. Publiczność wysłucha 18 części-stacji - czterech recytowanych, a 14 śpiewanych.

Głosom Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia towarzyszyć będą jedynie dźwięki gitar. Artyści zaprezentują wiersze Ernesta Brylla. Do napisania cyklu "Golgota Jasnogórska" poetę zainspirowały obrazy pasyjne pod tym samym tytułem, które Jerzy Duda-Gracz namalował dla klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum