Kraków: rozdano 10 tys. wejściówek na pogrzeb prezydenckiej pary

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2010 12:50

W długich kolejkach stali na ulicach Krakowa chętni do uczestniczenia w pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich. W dwóch punktach miasta wydawano 10 tys. wejściówek.

Przed Pałacem Prezydenckim rodacy pozostawili tysiące lampek pamięci.

Każda osoba mogła odebrać dwie wejściówki, więc kolejki przesuwały się bardzo szybko. Kolejki stały od pawilonu Wyspiański 2000 przez całą ulicę Grodzką i od ul. św. Jana przez całą linię AB na Rynku Głównym, ulicę Szczepańską, wzdłuż placu Szczepańskiego aż na ulicę św. Tomasza.

Pierwsze osoby, które chciały otrzymać wejściówki, ustawiły się po nie w sobotę (17 kwietnia) ok. godziny 5 rano. – Czuję taką wewnętrzną potrzebę, przyszłam z córką, musimy tam być – powiedziała mieszkanka Krakowa.

– Wsiadłam w pociąg, bo wiedziałam, że muszę tu być. W drodze mąż sms-em przysłał mi informację, że będą wydawane wejściówki, więc od razu tu przyszłam. Mam nadzieję, że dla mnie wystarczy – mówiła pani Teresa z Kołobrzegu.

Rynek podczas pogrzebu pary prezydenckiej będzie podzielony na dwie części. Pod Bazyliką Mariacką zaplanowano sektor z 4 tys. miejsc siedzących dla delegacji i VIP-ów oraz sektor z miejscami stojącymi, do którego wejdą tylko osoby z wejściówkami.

Sektor z wejściówkami, tzw. szary, usytuowany będzie pomiędzy pomnikiem Adama Mickiewicza a pierzeją Rynku pomiędzy ul. Grodzką i Bracką. Znajdą się tam wyłącznie miejsca stojące. Około 500 wejściówek zarezerwowano dla niepełnosprawnych. Ich wydawanie rozpocznie się po południu.

Wejście w niedzielę (18 kwietnia) do Sektora Szarego będzie możliwe tylko od godz. 6.00 do 13.00 u wylotu ul. Brackiej (przy ul. Franciszkańskiej), wyłącznie po okazaniu dowodu tożsamości. Służby porządkowe zabraniają wnoszenia do niego broni i innych niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków, napojów alkoholowych i innych środków odurzających. Nie będą wpuszczane osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem środków odurzających, zachowujące się agresywnie.

Druga część Rynku – przy Wieży Ratuszowej – będzie ogólnodostępna. Zmieści się tam ok. 40 tys. osób. Wszyscy wchodzący na Rynek będą musieli przejść kontrolę pirotechniczną. Policja apeluje, by nie przynosić ze sobą plecaków i toreb.

Przed Wieżą Ratuszową, na ulicach św. Anny, Szewskiej i Wiślnej staną telebimy, na których będzie można śledzić przebieg uroczystości. Ci, którzy nie zmieszczą się na Rynku, będą mogli obejrzeć uroczystości na telebimach ustawionych na Błoniach i w Łagiewnikach – tam będą kierowani przybywający z południa, m.in. z Sądecczyzny i Podhala. Do dyspozycji przyjezdnych mają być oddane parkingi przy centrach handlowych.

W sobotę (17 kwietnia) w południe przed Krzyżem Katyńskim rozpoczęła się akcja wydawania biało-czerwonych flag z żałobną wstążką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum