PAP/Rynek Zdrowia | 14-10-2014 13:26

Kraków: replika Smoka Wawelskiego będzie licytowana w trakcie WOŚP

Statua nawiązująca do pomnika Smoka Wawelskiego zostanie zlicytowana podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie.

Na wykonanie repliki zgodził się autor pomnika stojącego u podnóża Wzgórza Wawelskiego rzeźbiarz prof. Bronisław Chromy. "Ten smok królewsko-wawelski powinien żyć i dzięki tej akcji ponownie będzie na ustach wszystkich" - mówił prof. Chromy.

Replika została wykonana przez wystawców Międzynarodowych Targów EUROTOOL,BLACH-TECH-EXPO.  Wykonana z aluminium i osadzona na granitowym postumencie postać ma 2,5 m wysokości i 1,7 m szerokości i waży 224 kg.

Projekt współfinansowały Targi w Krakowie oraz wspierała firma Remal, która pomogła w zalezieniu aluminium oraz udostępniła przecinarkę plazmową do wycięcia kształtu bestii.

Przed rokiem na licytację WOŚP trafiła wykonana z kompozytów gigantyczna skarbonka w kształcie serca, a w 2010 r. książka napisaną przez noblistkę Herthę Mueller i uczestników Targów Książki w Krakowie. 

11 stycznia podczas finału WOŚP Smok stanie na Rynku Głównym i będzie wolontariuszem krakowskiego sztabu WOŚP - podobnie jak od kilku lat jest nim Adam Mickiewicz.