Kraków: przeprowadzka doktor Janosikowej

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2009 12:22

Po pięciu latach schronisko dla bezdomnych przy ul. Zamkowej w Krakowie doktor Ilona Rosiek-Konieczna przeprowadza się w nowe miejsce.

Kraków: przeprowadzka doktor Janosikowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie Betlejem, które założyła z mężem, będzie teraz mieścić się w lokalu przy ulicy Nowogrodzkiej.

– To, że Agencja Mienia Wojskowego wynajęła nam lokal w trybie bezprzetargowym, jest prawdziwym cudem – cieszy się lekarka, zwana „Janosikową”.

Określenie wzięło się stąd, że lekarka wypisywała darmowe recepty dla ludzi, których nie było stać na wykupienie lekarstw. Krakowska prokuratura zarzuca Ilonie Rosiek-Koniecznej wyłudzenie z Małopolskiej Kasy Chorych 100 tys. zł. Toczy się w tej sprawie proces przed krakowskim sądem.

Stowarzyszenie Dobroczynne Betlejem i schronisko dla bezdomnych zostało otwarte w 2001 roku. Po latach starania o zmianę lokalu, teraz trwa remont przyznanego obiektu.

– Wszystko robią nasi podopieczni z Zamkowej. Malują ściany i ogrodzenie, remontują łazienkę, zajmują się elektryką – wylicza lekarka. - W porównaniu z poprzednim miejscem, to prawdziwy pałac, ma 330 metrów kwadratowych.

Małżonkowie planują prowadzić tu ośrodek dla staruszków – niepełnosprawnych i chorych, którymi nikt nie chce się zajmować. Dostają już pierwsze telefony ze szpitali z pytaniami, czy mogą zaopiekować się takimi ludźmi.

– Chodziło o niepełnosprawnego po wylewie, którego nie chce przyjąć rodzina – mówi Ilona Rosiek. – Najpierw jednak musimy przystosować łazienki tak, aby można było do nich wjechać na wózku inwalidzkim i wybudować podjazd na schodkach.

Zamierzają przyjąć 30 osób: 20 staruszków i dziesięciu bezdomnych, którzy będą jednocześnie personelem pomocniczym.

Materiały budowlane otrzymują za darmo od krakowskich firm. Jednak każda pomoc się przyda. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Stowarzyszenie, mogą wpłacać pieniądze na konto: ING BS O/Kraków 84-1050-1445-1000-0022-3352-9748

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum