Kraków: prawie 200 tys. zł z charytatywnego biegu na protezy nóg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2013 13:02

Sztafeta Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygrała niedzielny charytatywny bieg sztafetowy Kraków Business Run. Impreza przyniosła prawie 200 tys. zł, które zostaną przeznaczone m.in. na protezy nóg dla Agnieszki Harasim, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli.

Kraków: prawie 200 tys. zł z charytatywnego biegu na protezy nóg
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kolejne miejsca zajęły zespoły: bieganie.pl, Sky is Not a Limit, Motorola Solution Running Team oraz Ericopl Runtime. W sumie w biegu wzięło udział 440 pięcioosobowych zespołów, czyli 2200 zawodników.

Jak poinformowała  przedstawicielka organizatora zawodów Iwona Furtek, wpłaty z wpisowego przyniosły ponad 135 tys. zł, kolejne ponad 60 tys. zł zebrano z dobrowolnych wpłat poszczególnych zespołów, a także od osób, które nie mogły pobiec, a chciały pomóc Harasim. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na zakup protez dla podopiecznych fundacji Jaśka Meli.

Pochodząca z Podlasia 25-letnia Agnieszka Harasim jest podopieczną Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Urodziła się bez nóg. Obecnie jest studentką pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; lubi sport - gra w koszykówkę na wózku, posiada patent żeglarski.

Jak mówiła, jej stare, ciężkie protezy już się zużyły, a obecne, tymczasowe, pozwalają na poruszanie się w ograniczonym zakresie. Na nowe potrzebuje 80 tys. zł.

Krakowscy biegacze wyruszyli rano z Rynku Głównego, gdzie zlokalizowano też zmiany sztafet i metę całego biegu. Znak do startu dała strzałem z pistoletu zastępca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka, na starcie obecny był też Jasiek Mela i beneficjentka imprezy Agnieszka Harasim.

Licząca 19 km trasa została podzielona na pięć okrążeń wokół krakowskich Plant, czyli po jednym 3,8-kilometrowym odcinku dla każdego zawodnika. Biegli nie tylko przedstawiciele firm i zaproszonych instytucji, ale także drużyny złożone z gwiazd serialu "Na wspólnej", "Szpital" czy aktorów Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Celem Kraków Business Run, oprócz pomocy podopiecznej Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, jest promowanie zdrowego stylu życia i przedstawienie Krakowa jako miasta przyjaznego działającym tutaj firmom.

W zeszłorocznej, pierwszej edycji imprezy, wystartowało 1025 zawodników z 205 drużyn, reprezentujących 95 krakowskich i małopolskich firm. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, którzy początkowo mieli nadzieję zebrać na starcie 150 zespołów. Dzięki biegowi udało się zebrać ponad 56 tys. zł, które zostały przeznaczone na zakup protezy nogi dla Justyny Topy.

W tym roku biegi pod szyldem Business Run odbywają się nie tylko w Krakowie, ale także Katowicach i Poznaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum