×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: powstał projekt systemu czujników rejestrujących zanieczyszczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 grudnia 2015 19:01

Pomysł na stworzenie systemu rozproszonych czujników rejestrujących zanieczyszczenia powietrza zdobył nagrodę główną podczas zorganizowanego po raz pierwszy w Krakowie Smogathonu. Jego uczestnicy szukali najlepszych rozwiązań w walce ze smogiem.

 Kraków: powstał projekt systemu czujników rejestrujących zanieczyszczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Smogathon trwał 24 godzinny. Jego uczestnicy podzieleni na 13 pięcioosobowych zespołów szukali najlepszych rozwiązań w walce ze smogiem. W zespołach byli specjaliści z różnych dziedzin: programiści, projektanci, biolodzy, chemicy, przedstawiciele krakowskich firm technologicznych i startupów.

- Postanowiliśmy: stop narzekaniu, pora coś z tym zrobić. Zbyt dużo ludzi mówi, że jest źle, że w Krakowie nie mamy czym oddychać. A przecież nie czekając na działania władz możemy sami zaproponować rozwiązania, które pomogą w walce ze smogiem - mówiła jedna z organizatorek wydarzenia Anna Ryś.

Konkursową rywalizację wygrał zespół, który przedstawił projekt "SmogMapper", czyli system wielu tanich, rozproszonych czujników, które rejestrują dane o zanieczyszczeniach powietrza. Dane są później przesyłane do centralnego serwera, gdzie są poddawane analizie i wizualizacji.

- Czujniki mogą być zamontowane wszędzie. Są one zasilanie na baterie i mogą bardzo długo działać. Muszą być umieszczone w zasięgu sieci wifi - mówił Robert Siemiński. W zwycięskim zespole pracowali także: Paweł Gesing, Tomasz Gubała, Michał Kiełtyka i Damian Kinski.

- To system, z którego może korzystać każdy. Oprogramowanie jest otwarte i chcielibyśmy, żeby dane były publicznie dostępne, a przy tym podane w sposób przystępny dla odbiorów - dodał Siemiński.

W kategorii "Social" zwyciężył zespół, który zaproponował aplikację mobilną, która pozwala na wykonywanie zdjęć dymiących kominów i zgłoszenie problemu odpowiednim służbom.

W kategorii "Monitoring" nagrodzono grupę młodych ludzi, którzy chcieliby, aby w Krakowie powstała wysokiej jakości sieć czujników zanieczyszczenia powietrza.

W kategorii "Oczyszczanie" jury najwyżej oceniło pomysł wyprodukowania idealnie dopasowanej, a przy tym taniej maski antysmogowej, którą można samodzielnie wykonać w domu.

Nagrodę publiczności zdobył projekt "Elektrofiltry dla Małopolski" - pilotażowego programu zastosowania elektrofiltrów w gminie Skawina.

Obecny na Smogathonie konsul USA w Krakowie David Cummings mówił, że też jest krakowianinem i tak jak wszyscy oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

- Najlepsze pomysły i innowacyjne rozwiązania przychodzą podczas pracy w zespołach. Jesteście młodzi, pełni energii i determinacji, jesteśmy pewni, że wasza 24-godzinna, ciężka praca pomoże rozwiać problem smogu w mieście - mówił Cummings.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze