Kraków: ponad 90 tys. osób bierze udział w pogrzebie pary prezydenckiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 14:40

Ponad 90 tys. osób zebrało się na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach aby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej.

Wszędzie podczas nabożeństw i mszy św. poświęconym ofiarom tragedii gromadziły się tłumy Polaków.

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, na krakowskim Rynku i w jego pobliżu jest ok. 45 tys. osób. Kolejne 40 tys. zgromadziło się na krakowskich Błoniach, a ok. 7 tys. – przy Sanktuarium w Łagiewnikach. – Jest bardzo spokojnie, panuje nastrój skupienia – powiedział Sokołowski.

Policja nie odnotowała dotąd żadnych incydentów, nie było też utrudnień w ruchu ani korków przy drogach wjazdowych do stolicy Małopolski. – Osoby, które chciały wziąć udział w uroczystościach, posłuchały naszych apeli i korzystały m.in. z pociągów i środków komunikacji miejskiej. Wiele osób przyszło na Rynek pieszo. Samochody zostawiły na wyznaczonych parkingach – dodał rzecznik.

O godz. 14 w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza św. pogrzebowa pary prezydenckiej. Po uroczystościach prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria spoczną w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu. W uroczystościach, obok rodziny i przyjaciół tragicznie zmarłych, biorą udział przywódcy wielu państw i przedstawiciele najwyższych władz Polski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum