Kraków: otwarcie nowej wystawy stałej w Aptece pod Orłem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2013 19:33

Historię krakowskiego getta i postać pomagającego Żydom aptekarza Tadeusza Pankiewicza przypomina nowa wystawa stała, która zostanie otwarta w sobotę, 16 marca, w Aptece pod Orłem w Krakowie, podczas obchodów 70. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

Znajdujący się na placu Bohaterów Getta budynek dawnej apteki od 2003 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a od niedawna częścią muzealnej Trasy Pamięci, w skład której wchodzą także dwa inne oddziały: Fabryka Emalia Oskara Schindlera i dawna siedziba gestapo przy ul. Pomorskiej.

Podczas okupacji należąca do Tadeusza Pankiewicza Apteka pod Orłem była miejscem, w którym mieszkańcy getta mogli się schronić i otrzymać pomoc: leki, fałszywe dokumenty i wsparcie przy znalezieniu schronienia po aryjskiej stronie.

Wnętrza apteki zostały zrekonstruowane. Twórcy nowej ekspozycji zachowali dawne nazwy poszczególnych pomieszczeń. Zwiedzający wejdą najpierw do "izby ekspedycyjnej", w której wydawano leki. Za nią znajduje się "receptura", gdzie robiono leki, a jeszcze dalej pokój w którym dyżurował, a podczas wojny także mieszkał Tadeusz Pankiewicz.

Oryginalne wyposażanie apteki "Pod Orłem" zostało zniszczone w latach 60. Na wystawie będzie można zobaczyć tylko kilka ocalałych przedmiotów m.in. puszki na zioła, elementy wyposażenia laboratoryjnego i opakowania po lekach. Zachowało się także apteczne biurko, kapelusz Tadeusza Pankiewicza i egzemplarz pierwszego wydania jego wspomnień "Apteka w getcie krakowskim" z odręcznymi notatkami autora.

Część muzealna zajmuje w budynku ok. 200 mkw., z czego niewiele ponad 100 mkw. to nowa ekspozycja. W kwietniu otwarta zostanie kameralna sala edukacyjna. Aranżacja nowej wystawy stałej kosztowała 2,6 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu miasta Krakowa i dochodów własnych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum