Kraków: ostatnia msza św. pary prezydenckiej

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 14:19

Biciem dzwonów i wyciem syren rozpoczęły się w niedzielę (18 kwietnia) o godz. 14:00 uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich w Bazylice Mariackiej.

Cała Polska opłakuje Prezydenta RP uosabiającego majestat Rzeczypospolitej.

Mszę w zastępstwie dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, który z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej nie przyleciał do Krakowa, odprawia metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Jak podaje TVN24, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczyta homilię przygotowaną przez kard. Sodano. Nabożeństwo koncelebruje kilkudziesięciu biskupów.

– Lech i Maria Kaczyńscy. Sami udając się w ostatnią, jak się okazało, podróż, pragnęli złożyć hołd pomordowanym spoczywającym w rosyjskiej ziemi od 70 lat. Zapłacili najwyższą cenę. Ich los podzieliła cała delegacja. Wczoraj w Warszawie wielokrotnie odczytywaliśmy ich imiona i wpatrywaliśmy się w ich twarze. Wznosi się z Polski do Nieba głos: „Z głębokości wołam do Ciebie Panie” oraz „Pan jest moim Pasterzem”. Próbujemy odczytać sens tego, co się wydarzyło. Oby śmierć przyniosła oczekiwane owoce – mówił kardynał Dziwisz.

– Głębia smoleńskiej tragedii i doświadczenie narodu domagają się symbolu i pamięci. W tych dwóch trumnach zapisany jest los wszystkich towarzyszy podróży i pamięć o synach polskiego narodu spoczywających w katyńskich mogiłach. Będzie przemawiać do następnych pokoleń. Ta tragedia wyzwoliła wiele pokładów dobra tkwiących w osobach i narodach. Współczucie i pomoc, jakich doświadczyliśmy od braci Rosjan, wzbudzają nadzieję na pojednanie dwóch narodów - zwracam te słowa do prezydenta Rosji – dodał metropolita krakowski.

Do Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym w Krakowie przybyli przedstawiciele władz i członkowie oficjalnych delegacji z całego świata. W świątyni zasiadło około 700 gości, w tym delegacje zagraniczne. Dla pozostałych władze Krakowa przygotowały na Rynku Głównym przed kościołem ok. 5 tys. miejsc siedzących.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum