×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: niedzielny finał WOŚP na Rynku Głównym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 stycznia 2018 17:03Aktualizacja: 13 stycznia 2018 17:08

Głównym miejscem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie będzie Rynek Główny, gdzie zaplanowano koncerty, kwesty i licytacje. W mieście odbędzie się też wiele imprez towarzyszących, jak Bieg Wielkich Serc czy ślizgawka na pl. Wolnica.

Kraków: niedzielny finał WOŚP na Rynku Głównym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwestować mają: Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Mateusz Janicki, Robert Makłowicz i Mikołaj Spodaryk. Za symboliczny datek do puszki będzie się można przejechać zabytkowymi samochodami.

Główny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieścić się będzie w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, a najważniejsza scena muzyczna usytuowana będzie na Rynku Głównym - między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha.

W koncertach na Rynku Głównym wezmą udział m.in. zespoły: Batalion d'Amour, Killsorrow, Pull The Wire, Krzywa Alternatywa, Elektryczne Gitary, Enej, ich występy zakończą się o 21, na wieczór zaplanowano "Światełko do Nieba".

Jak podkreślił na konferencji prasowej, zastępca dyrektora ds. rozwoju i komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie - Łukasz Gaweł, także wstęp na wszystkie stałe wystawy muzealne będzie tego dnia bezpłatny.

W weekend na terenie Krakowa odbędzie się cały szereg imprez związanych z WOŚP. W nowo otwartym centrum handlowym zaplanowano bezpłatne masaże - wykonywane przez profesjonalistów oraz naukę udzielania pierwszej pomocy - prowadzoną przez dzieci. Przez cały dzień kwestować tam będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Michałowskiego.

Na parkingu innego krakowskiego centrum handlowego, odbędzie się motor orkiestra: piękne i szybkie samochody towarzyszyć będą artystom zespołów muzycznych, m.in: Flow Up, Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów, Heart Attack. Swoją obecność zapowiedzieli mistrzowie kierownicy, m.in: Janek Chmielewski, Maciej Steinhof, Grzegorz Olchawski, Rafał Dudek, Mario Tatoo, Andrzej Szepieniec, Zbyszek Kotarba.

Pozostałe imprezy wpisujące się w akcję WOŚP, to m.in: 6. Bieg Wielkich Serc, który wystartuje w południe, turniej bowlingowy, czy ślizgawka na Placu Wolnica.

W niedzielę będzie kursował specjalny, bezpłatny pociąg Kolei Małopolskich - z dworca głównego w Krakowie dotrze do Skawiny, Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i Wadowic.

W sobotę między 12 a 18, w siedzibie sztabu - w redakcji Gazety Krakowskiej przy al. Pokoju 3, wydawane będą atrybuty wolontariusza.

Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konta orkiestry trafiło około 1 mln 920 tys. 400 złotych.

Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. W Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych. Większość oddziałów zajmujących się dziećmi przychodzącymi na świat, to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, dokąd trafiać mają dzieci potrzebujące intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia.

W efekcie zbiórki 26. finału WOŚP planowane są zakupy dla oddziałów podstawowych. Fundacja chce pozyskać m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, a także sprzęt diagnostyczny - aparaty USG i pulsoksymetry.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze