Kraków: nagroda dla strażaka, który uratował wyziębionego Adasia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2014 17:26

Przedstawiciele straży pożarnej i woj. małopolskiego wyróżnili w czwartek (18 grudnia) Michała Godynia, który w listopadzie w Racławicach odnalazł będącego w stanie skrajnego wyziębienia dwuletniego chłopca. Nagrodę laureat otrzymał w konkursie województwa na strażaka miesiąca.

Michał Godyń jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernej koło Krakowa. Oprócz tego pełni funkcję zastępcy komendanta komisariatu policji w podkrakowskich Krzeszowicach.

Przedstawiciele województwa małopolskiego i małopolskiej straży pożarnej przyznali mu nagrodę i dyplom za odnalezienie wyziębionego Adasia, udzielenie mu pierwszej pomocy i podtrzymywanie funkcji życiowych aż do przyjazdu karetki.

Nagrodę laureat przeznaczy na cele charytatywne. - Połowę przekażę na leczenie Krzysia, pacjenta szpitala w Prokocimiu. Druga trafi do Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - powiedział Godyń, odbierając nagrodę. Jak przyznał, bardzo chce odwiedzić Adasia, jednak zawodowe obowiązki, a wcześniej stan zdrowia chłopca, jeszcze na to nie pozwoliły. Mikołajkowy prezent od laureata czeka jednak na chłopca i być może zostanie wręczony w te święta, które - jak informują media - Adaś może jeszcze spędzić w szpitalu.

Dwuletni chłopczyk, którego odnalazł Godyń, w nocy - kiedy był pod opieką babci - wymknął się z domu, ubrany tylko w piżamę. Policjant znalazł go nad brzegiem rzeki, kilkaset metrów od zabudowań. Następnie prowadził reanimację dziecka do czasu przyjazdu karetki i transportu go do szpitala. Lekarze przez kilka dni walczyli o życie chłopca. Według specjalistów uratowanie osoby po takim wychłodzeniu organizmu graniczy z cudem.

Tytuł, jaki w czwartek otrzymał Michał Godoń, to Strażak Miesiąca Listopada. Małopolska ochotnicza i państwowa straż pożarna oraz województwo małopolskie co miesiąc wybierają jednego strażaka, który zasłużył się dla regionu. Jeden spośród Strażaków Miesiąca otrzyma w styczniu tytuł Strażaka Roku Województwa Małopolskiego 2014.

Michał Godyń od 1989 r., czyli od 12. roku życia, należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernej. Początkowo działał jako dowódca Młodzieżowej Drużyny Pożarnej. W trakcie swej ponad 25-letniej działalności aktywnie uczestniczył w ćwiczeniach, brał udział w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym oraz szkoleniach.

Wielokrotnie uczestniczył też w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ratując mienie i życie ludzkie, m.in. akcji powodziowej w 1996 r., akcji ratunkowej po wybuchu gazu w domu w Czernej, akcji powodziowej w Andrychowie. Aktywnie pracował społecznie przy remontach oraz modernizacji remizy OSP Czerna.

Służbę w policji rozpoczął w 1998 r., obecnie w stopniu podkomisarza pracuje jako zastępca komendanta w komisariacie policji w Krzeszowicach koło Krakowa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum