Kraków: miasto nie zaprosi dzieci z Aleppo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2017 08:39

Ratusz w Krakowie nie zaprosi poszkodowanych wskutek wojny dzieci z Aleppo do miasta na leczenia. Prezydent wyjaśnia, że  brakuje podstaw prawnych do sfinansowania pomocy medycznej dla nich.

Kraków: miasto nie zaprosi dzieci z Aleppo
Tam trwa wojna... Fot. Flickr

Za sprowadzeniem na leczenia pięciorga dzieci z Aleppo są krakowscy radni. W tym celu podjęli stosowną uchwałę. Dzieci wytypowała Polska Misja Medyczna wraz z lokalnymi lekarzami.

Prezydent Jacek Majchrowski w odpowiedzi skierowanej do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera w związku z realizacją uchwały napisał m.in., że nie ma jednak podstaw do zaproszenie przez Gminę Miejską Kraków osób o których mowa w przedmiotowej uchwale kierunkowej oraz sfinansowania pomocy medycznej dla tych osób..
 
Prezydent wyjaśnia, że Kraków gotów  jest do udzielenia pomocy organizacyjnej w zakresie kontaktu z instytucjami i organami administracji publicznej oraz podmiotami leczniczymi w ramach kompetencji jednostki samorządu terytorialnego. 
 
W połowie lutego przedstawicielki Polskiej Misji Medycznej poinformowały, że wraz z lokalnymi lekarzami wytypowano pięcioro dzieci z Aleppo, które mogłyby być leczone w Krakowie. Według przedstawicielek organizacji ich obrażenia są zbyt skomplikowane, aby mogły im sprostać syryjska lub turecka służba zdrowia.

Organizacja zidentyfikowała pięcioro dzieci po amputacjach kończyn, które mogłyby otrzymać protezy w Polsce. Dzieci przebywają w Turcji i - jak zaznaczyła koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej - ich status jest na tyle uregulowany, że "dość łatwo" mogłyby zostać sprowadzone do Polski.
 
Przedstawicielki PMM zaznaczyły, że dzieci potrzebują na przyjazd polskich wiz, a do ich otrzymania niezbędne są zgody na szczeblu rządowym i ministerialnym.

Czasowy pobyt w Polsce chcą zorganizować dzieciom z Syrii wymagającym rehabilitacji i leczenia Sopot i Gdańsk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum